Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gdzie na wycieczkę górską? Zbójnicką ścieżką Trzech Harnasi cz. 1 Jaworzynka – Zwardoń

Zbójnicka Ścieżka Trzech Harnasi prowadzi z Jaworzynki Trzycatka do Rajczy. Można jednak pokonywać ją w odcinkach. W zależności od możliwości kondycyjnych, czasowych, organizacyjnych możemy podzielić ją na trzy odcinki dojeżdżając transportem publicznym lub, gdy chcemy wybrać się większą grupą zmotoryzowanych turystów dysponujących dwoma samochodami, można pozostawić jeden pojazd na początku trasy, drugi zaś na jej końcu. Pierwszy, 14-kilometrowy odcinek prowadzi z Jaworzynki do Zwardonia.

W pierwszej części na odcinku Jaworzynka – Zwardoń do przejścia mamy 14 km. Wyruszamy z pętli autobusowej Jaworzynka Trzycatek, gdzie dojechać możemy autobusem lub samochodem (znajduje się tam też niezbyt duży parking). Zbójnicka Ścieżka Trzech Harnasi swój początek ma dokładnie na trójstyku trzech granic: Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Czeskiej i Słowacji. Jeśli więc chcemy przejść dokładnie całą wytyczoną Zbójnicką Ścieżkę Trzech Harnasi, to musimy podejść (za znakami żółtego szlaku turystycznego biegnącego na tym odcinku wspólnie ze Zbójnicką Ścieżkę Trzech Harnasi) niecały kilometr, by rozpocząć wycieczkę przy tablicy oznajmiającej początek Zbójnickiej Ścieżki Trzech Harnasi, po czym wrócić tą samą trasą do pętli autobusowej, przy której zaczynaliśmy wycieczkę. Możemy też pominąć ten niespełna kilometrowy odcinek i od razu od przystanku autobusowego ruszyć dalej za znakami Zbójnickiej Ścieżki Trzech Harnasi do Zwardonia. Tam bowiem kończy się pierwszy odcinek trasy.

Zbójnicka Ścieżka Trzech Harnasi jest stosunkowo dobrze oznakowana. Jest kilka miejsc, w których szlak zbacza w nieoczywistym i niezbyt rzucającym się w oczy miejscu z szerokiej, często nawet asfaltowej drogi, w jakąś boczną dróżkę lub ścieżynę. Warto w tych miejsc ach zachować czujność i uważnie śledzić zamieszczone na drzewach, słupach czy płotach oznakowanie:

lub posłużyć się tabletem lub smartfonem z zainstalowaną aplikacją mapy.cz (działającą offline) i pobraną (będąc w zasięgu internetu) trasą tej wycieczki. https://pl.mapy.cz/s/jodesuhego


Pod Trojakiem – Kykulą mamy możliwość iść po prostu dalej szlakiem, bądź podejść 400 metrów w górę, a wspomniany szczyt – Trojak/Kykula. Warto, gdyż ze szczytu roztacza się wspaniały widok. Znajduje się tam także infrastruktura turystyczna w postaci zadaszonej wiaty z paleniskiem do grillowania, a także atrakcja w postaci olbrzymich rozmiarów ławki. Są także tablice opisujące (także w języku polskim) historię i znaczenie tego miejsca. Dowiemy się z nich, że miejsce nazwę Trojak zawdzięcza dawnemu trójstykowi granic Polski, Austrii i Węgier. Zachował się także kamień graniczny z tamtego okresu.

Z Trojaka wracamy 400 metrów tą samą drogą, po czym podążamy dalej za znakami Zbójnickiej Ścieżki Trzech Harnasi. Ta leśnymi duktami doprowadzi nas do Zwardonia. Dalej szlak wiedzie drogami asfaltowymi, mostem nad drogą prowadzącą na Słowację, a stamtąd znów górskimi ścieżkami, a później asfaltowymi drogami Zwardonia aż do miejsca oddalonego o 300 metrów od stacji kolejowej Zwardoń. Tam kończy się pierwszy odcinek trasy.

Za nami 13 km wędrówki, czyli około 4,5 godziny marszu. Cała Zbójnicka ścieżka to 33 km

Więcej o samej Zbójnickiej Ścieżce Trzech Harnasi, a także o zbójnictwie w Beskidach przeczytać możemy tutaj. Informacje te znajdują się także na rozmieszczonych na trasie tablicach informacyjnych oraz udostępnione są także do zczytania smartfonem w formie qr kodów, które spotkamy na trasie.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: