Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gdzie na wycieczkę górską? Zaolzie. Ścieżką tematyczną śladami sałasznictwa w Koszarzyskach

W 2012 roku Gmina Koszarzyska wydała dwujęzyczną, trzydziestostronicową publikację „Obec Košařiska: po stopách salašnictví v Košařiskách / Gmina Koszarzyska: śladami szałaśnictwa w Koszarzyskach". Proponujemy więc tym razem wędrówkę wytyczonym przez gminę, znakowanym szlakiem.

Trasa ma dwa warianty: krótszy i dłuższy.

Obydwie trasy zaczynają się i kończą w centrum Koszarzysk, nieopodal terenu, na którym odbywają się gminne imprezy, tak zwanego „Dołka” i gospody Nad Kopytną („Hostinec Na Kopytnou”), popularnie nazywaną gospodą „U Samca”. W pobliżu, za wspomnianą gospodą jest dość obszerny i darmowy parking, nie powinniśmy więc mieć problemu z pozostawieniem tam samochodu. Jeśli jednak chcemy przyjechać komunikacją publiczną, to też jest taka możliwość. Naprzeciwko gospody jest przystanek autobusowy „Koszarzyska, u Samca”.

Tak więc ruszamy spod gospody kierując się wybraną uprzednio trasą krótszą lub dłuższą posługując się śladem na mapie bądź oznakowaniem w terenie – trasa krótsza znakowana jest niebieskim znakiem szlaku spacerowego lub tematycznego (kwadrat przecięty po przekątnej, którego jedna część jest koloru białego, druga niebieskiego). Dłuższa pętla znakowana jest natomiast na czerwono. W terenie ustawiono w sumie na obu pętlach 9 tablic z opisem krajoznawczym. Warto przy każdej mijanej tablicy zatrzymać się i poczytać. Jeśli ktoś jednak woli poczytać w domu, to mamy dla niego skan publikacji „Obec Košařiska: po stopách salašnictví v Košařiskách / Gmina Koszarzyska: śladami szałaśnictwa w Koszarzyskach" wydanej przez Gminę Koszarzyska w wędryńskim Wydawnuctwie Beskidy (Nakladatelství Beskydy) w 2012 roku zawierająceą opis trasy.

(indi)

 

 

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: