Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gdzie na wycieczkę górską? Z Wisły Jawornika do Nydku

Tym razem niepocieszeni będą miłośnicy samochodu. Na proponowaną trasę nie sposób udać się inaczej, aniżeli transportem publicznym. Do pokonania mamy zaledwie 8 km. Trasa proponowanej wycieczki zaczyna się w Wiśle Jaworniku, po polskiej stronie granicznego pasma Stożka i Czantorii, a kończy w Nydku, po stronie czeskiej.

Do Wisły Jawornika wygodnie dojedziemy autobusem z Cieszyna lub Skoczowa. Wysiadamy na przystanku Wisła Jawornik Skrzyżowanie. Idziemy 250 metrów w górę ulicą Jawornik i już jesteśmy na niebieskim szlaku turystycznym prowadzącym doliną Jawornika na Soszów. My pójdziemy nim jednak jedynie pierwsze 2,2 km, do rozdroża szlaków turystycznych niebieskiego i zielonego.

Na wspomnianym rozdrożu obieramy szlak zielony. Początkowo prowadzi on pomiędzy zabudowaniami przysiółka Jawornik. A później lasem doprowadzi nas do biegnącego grzbietem granicznym szlaku czerwonego.

Przy turystycznym drogowskazie Beskidzkie Siodło przecinamy czerwony Główny Szlak Beskidzki biegnący granicą państwową, przechodzimy ścieżką pomiędzy dwoma słupkami granicznymi i kierujemy się w dół za znakami zielonego szlaku turystycznego. Ten po niecałych 4 km doprowadzi nas do centrum Nydku. Przy czym wpierw pójdziemy drogą leśną, a później już asfaltową, pomiędzy domkami letniskowymi oraz domami, przez wieś.

Szlak doprowadzi nas do centrum Nydku. Wpierw miniemy po prawej stronie urząd gminy z dwujęzycznym napisem, a po chwili będziemy już na głównym placu wsi. Odjeżdżają stąd autobusy do Bystrzycy. Dojeżdżamy do stacji kolejowej w Bystrzycy, skąd pociągi do Czeskiego Cieszyna odjeżdżają 22 minuty po każdej pełnej godzinie.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: