Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Gdy tylko jeden kandydat

Wybory odbędą się już w najbliższą niedzielę (21.10.2018), jednak nie we wszystkich gminach będą wyglądały tak samo. Przykładowo w Wiśle mieszkańcy nie będą głosowali na kandydatów do rady miejskiej, gdyż ze względu na brak konkurencji, Komisja Wyborcza wydawała decyzję o przyznaniu mandatu radnego bez konieczności przeprowadzania głosowania. Jak wygląda sytuacja, gdy w danej gminie jest tylko jeden kandydat na wójta, lub burmistrza?

Czynne i bierne prawo wyborcze w Polsce to możliwość, nie nakaz. Jeżeli obywatel nie chce zagłosować, nie musi tego robić. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku kandydowania. W Wiśle i w Brennej zgłoszony został tylko jeden kandydat na włodarza, jednak w tym przypadku obywatele i tak będą głosowali na wójta, lub burmistrza.
W przypadku, gdy do 25 dnia przed planowanym terminem wyborów nie zgłosi się żaden, lub zgłosi się tylko jeden kandydat na wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta, gminna lub miejska komisja wyborcza zleca wywieszenie obwieszczeń o możliwości dokonywania dodatkowych zgłoszeń. W praktyce jednak takie obwieszczenia rzadko przynoszą zamierzone efekty, w związku z czym nie zmienia się liczba kandydatów. W przypadku, gdy zgłosił się tylko jeden, wybory i tak są przeprowadzane.
Ponieważ w takiej sytuacji na karcie do głosowania znajduje się tylko jedno nazwisko i pola, przy których głosujący mogą udzielić poparcia dla danego kandydata, lub też zagłosować „przeciw” jego kandydaturze. W takiej sytuacji ponad 50% głosujących musi się w ten sposób zgodzić na objęcie funkcji organu wykonawczego danej gminy przez danego kandydata.
W przypadku, gdy kandydat nie uzyska takiego poparcia, wyborem włodarza miasta zajmie się rada miasta, lub rada gminy. Tak samo sytuacja wygląda w momencie, gdy nikt nie zgodzi się kandydować. Uchwała rady gminy, w której wybierany jest wójt, lub burmistrz musi wskazywać jednego z kandydatów, wskazanych przez grupę radnych (w skład tej grupy musi wchodzić przynajmniej 1/3 ustawowej liczby radnych). Zgłoszenia dokonywane są pisemnie, a każdy radny może opowiedzieć się tylko za jednym kandydatem, w związku z czym maksymalnie rada będzie wybierała spomiędzy trzech kandydatów. Uchwała o wyborze wójta lub burmistrza zostaje podjęta bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, a głosowanie jest tajne.
Jeżeli jednak z jakiegoś powodu rada gminy lub rada miasta nie wyłoni nowego wójta, lub burmistrza (w praktyce nie zdarza się, aby problem mógł dotyczyć prezydentów miast – ze względu na ilość mieszkańców i zainteresowanie partii politycznych kandydaci zawsze się znajdują) w terminie 2 miesięcy od wyborów, sprawa trafia w ręce rządu. Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra, odpowiedzialnego za administrację publiczną wskazuje osobę, która do końca kadencji będzie pełniła obowiązki wójta, lub burmistrza.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: