Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Galeria Szara - pole wymiany myśli

Powstała w 2002 roku. We wrześniu 2012 roku będzie obchodziła swój jubileusz - 10-lecie założenia. Mowa oczywiście o Galerii ''Szara'' w Cieszynie w której do tej pory ''pokazało się'' ponad trzystu artystów.

Galeria "Szara" wielkimi krokami zbliża się do swojego jubileuszu. 

- Najbardziej skrystalizowanym planem na przyszłość są obchody 10-lecia Galerii, która we wrześniu 2012 kończy dziesięć lat. Uznaliśmy, ze warto uczcić to wydarzenie w wyjątkowy sposób– informują portal ox.pl Joanna Rzepka-Dziedzic i Łukasz Dziedzic – kuratorzy, opiekunowie i prowadzący Galerię od 2005 roku – z pewnością powstanie wystawa jubileuszowa, która sama w sobie taką wystawą nie będzie, ale skupi wokół siebie wiele rzeczy, które w tym czasie będą się z tej okazji działy.

Galeria „Szara” w Cieszynie jest miejscem niezależnym i niekomercyjnym działającym obecnie przy Fundacji Kultury Audiowizualnej „Strefa Szarej”. 

Istotną rolą Galerii jest konfrontowanie, eksploracja sztuki Polski, Czech i Słowacji oraz bycie „łącznikiem” pomiędzy artystami i instytucjami kultury z tych krajów.  - Początkowo współpraca z Czechami była przypadkowa, później stała się ona zupełnie naturalna – podkreśla Joanna Rzepka-Dziedzic.  

To jednak nie jedyny cel tego miejsca. Ważnym elementem jest również organizacja koncertów oraz edukacja w formie wykładów, warsztatów i konferencji. Galeria wydaje tradycyjne katalogi, ale także wydawnictwa multimedialne. Prowadzi Magazyn Szarej - centrum informacyjne skupiające się na europejskiej kulturze i sztuce współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Czech, w którego skład wchodzą multimedialna czytelnia działająca przy Galerii Szara oraz internetowy portal informacyjny (z bogatą bazą informacji o artystach). 

A jeszcze w tym roku...  Pod koniec listopada zawita do Galerii wystawa Piotra Żylińskiego, młodego artysty z Poznania. 

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: