Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Fotograficy w ochabskiej zagrodzie

Członkowie działającego przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie Klubu Fotograficznego ''START'' średnio raz na kwartał spotykają się na plenerach. Tym razem, w poniedziałkowe popołudnie 9 maja wybrali się do tradycyjnej zagrody rolnej skansen Ochaby.

Grupa miłośników fotografii z aparatami w ręku ruszyła zwiedzać zagrodę. Oj było na czym zawiesić oko i obiektyw. Gospodarze zgromadzili tam najróżniejsze przedmioty z czasów międzywojennych, ale i powojennych, które też już odeszły w zapomnienie. Starsi fotograficy wiele z prezentowanych rzeczy, tych będących w powszechnym użyciu w latach siedemdziesiątych XX wieku, pamiętali. Z sentymentalnym zamyśleniem, komentując między sobą i wspominając, uwieczniali już nie na fotograficznej kliszy, a na karcie SD cyfrowego aparatu całe przedmioty, jak i detale.
- Z taką siatką to ja chodziłem na zakupy – ktoś wspominał. - Ja też. Nosiło się ją w kieszeni i nazywało „anuszka”, bo a nuż coś będzie w sklepie – dodawał drugi. - O! Asparagus! Fakt kiedyś rósł w każdym domu – zachwycała się fotografka nie mogąc zdecydować czy wpierw skierować obiektyw na asparagus, czy na fisharmonię, a może na starą maszynę do szycia i przewieszone obok damskie reformy w kwiatki. Eksponaty prezentowane w skansenie są bardzo różnorodne. Od narzędzi rolniczych łącznie z maszynami rolniczymi, wszak zagroda to dawne gospodarstwo, poprzez przedmioty codziennego użytku będące niegdyś w każdym gospodarstwie domowym, skończywszy na sankach, bryczkach i samochodach, np. garazuje w ochabskiej stodole citroen z 1947 roku czy NRD-owski barkas z 19558 roku. Jest też część starego młyna, których w Ochabach były trzy.

Wszystko to miłośnicy fotografii zrzeszeni w KF „START” uwiecznili na zdjęciach, z których planują we współpracy z gospodarzami zagrody, państwem Bieniek, zaprezentować na wystawie.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: