Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Firmy mają szansę zdobyć dofinansowanie na poprawę BHP

16 lipca ruszył nabór wniosków, na dofinansowanie projektów poprawiających warunki pracy. Wnioski, które uzyskają dopłatę, będą wyłaniane na zasadzie konkursu. Można je składać przez 6 tygodni – ZUS ogłosił, że nabór projektów będzie trwał do 23 sierpnia 2018 roku. Zwycięskie projekty mają szansę na dofinansowania w wysokości 90% przewidywanych kosztów (mikroprzedsiębiorcy) lub 500.000 zł (w przypadku dużych firm).

ZUS ogłosił nabór wniosków do projektu, który ma poprawić bezpieczeństwo pracowników. Aby przedsiębiorca miał szansę na zdobycie dofinansowania, musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim nie może zalegać z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, podatków, nie może znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w trakcie likwidacji, postępowania upadłościowego, lub też postępowania układowego z wierzycielem. Konkurs nie jest również przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy ubiegali się o dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia zwrotu dofinansowania, do którego zostali zobowiązani i nie ubiegali się o dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania.
Konkurs jest więc skierowany do firm, w przypadku których nie można odnotować żadnych nieprawidłowości w opłacaniu składek do ZUS, czy też podatków, których sytuacja finansowa jest klarowna i nie występuje w przypadku nich ryzyko upadłości, lub szybkiej likwidacji, i którzy od 3 lat nie otrzymali dofinansowania od ZUS.
Wnioski o dofinansowanie mają zakładać zmiany, które poprawią bezpieczeństwo pracy, zminimalizują ryzyko wystąpienia wypadków w pracy, czy też zredukują kontakt pracowników z niebezpiecznymi substancjami i czynnikami szkodliwymi dla zdrowia (w tym przypadku mogą to być zarówno środki chemiczne, jak i długotrwały hałas, czy też zbyt niskie, lub wysokie temperatury).
Projekty, które mają szansę uzyskać dofinansowanie, muszą zawierać w sobie założenia związane z następującymi obszarami technicznymi.
• bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy;
• urządzenia chroniące przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym;
• oświetlenie miejsc i stanowisk pracy oraz ochrona przed promieniowaniem optycznym;
• ochrona przed energią elektryczną i elektrycznością statyczną;
• urządzenia oczyszczające i uzdatniające powietrze, urządzenia mechanicznej wentylacji powietrza;
• sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości, w zagłębieniach i innych strefach pracy;
• sprzęt i urządzenia służące ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo- szkieletowego;
• sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku narażenia na czynniki chemiczne i szkodliwe czynniki biologiczne;
• środki ochrony indywidualnej.
Szczegółowe informacje dla przedsiębiorców, chcących wziąć udział w konkursie, wraz z odpowiednimi formularzami do pobrania znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: