Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Finał konkursu bibliotecznego

6 marca br. w siedzibie Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, pełniącej zadania biblioteki powiatowej, odbyło się uroczyste podsumowanie międzynarodowego konkursu literacko -plastycznego „Czy w bibliotece też są duchy?”, w którym udział wzięli czytelnicy bibliotek publicznych powiatu cieszyńskiego, Biblioteki Miejskiej w Czeskim Cieszynie, wychowankowie Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie oraz członkowie sekcji plastyczno – teatralnej przy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Kole na Mnisztwie. Konkurs odbył się w ramach organizowanej przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie akcji „Ferie z biblioteką 2008”. Celem działań było zagospodarowanie wolnego czasu w ciekawy i interesujący sposób, zachęcenie do korzystania ze zbiorów bibliotek, zapoznanie z literaturą dziecięcą i młodzieżową, a także dostarczenie dzieciom miłych wrażeń z uczestnictwa w imprezach bibliotecznych.

Do konkursu zgłoszonych zostało łącznie 229 prac plastycznych i literackich, spośród których jury w składzie: przewodniczący Łukasz Konarzewski, członek dr Bogdan Dziadzia oraz Iwona Kochaniec–Kłębek wybrało 34 najlepsze, kierując się kryteriami kreatywności i estetyki wykonania pracy oraz wieku jej autora. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody. Z Gminnej Biblioteki Publicznej w Dębowcu nagrodę przyznano Agnieszce Żur. Wspaniałe prace nadesłane na konkurs uświetniły wystawę, która swym tematem stworzyła nastrój pełen grozy i strachu w bibliotece. Ekspozycję prac uczestników konkursu można obejrzeć w sali wystawowej Biblioteki Powiatowej w Cieszynie( II piętro).

Nagrody wręczył laureatom Z-ca Burmistrza Miasta Cieszyna - Jan Matuszek

oraz Ludwik Kuboszek.

Poczęstunek dla zaproszonych gości ufundowała Cukiernia „Bajka”.

Dodatkowymi atrakcjami dla przybyłych z okolicznych miejscowości na uroczysty finał dzieci były warsztaty czerpania papieru przygotowane i prowadzone przez firmę Kalander z Gliwic oraz wycieczka do Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Program uroczystości miał na celu zapoznanie dzieci z historią pisma i książki: od momentu wynalezienia papieru aż do pojawienia się książki drukowanej. Podczas warsztatów dzieci czerpały papier z dębowej kadzi papierniczej, uczyły się pisać gęsim piórem oraz odciskały pieczęci lakowe. Prace wykonane podczas warsztatów można było zabrać na pamiątkę do domu. Prowadzący wystąpili w strojach z epoki. Po warsztatach dzieci udały się do Muzeum Drukarstwa, gdzie za sprawą prowadzącego spotkanie pana Karola Franka były świadkami powstawania druku od podstaw: od ręcznego składania czcionek poczynając, składu odlewanego mechanicznie, na wydruku kończąc. Uczestnicy otrzymali również ważne informacje historyczne związane z rozwojem „czarnej sztuki” przekazane w przystępnej, czasem wręcz zabawnej formie.

Mamy nadzieję, że przyjazd do Cieszyna dostarczył laureatom oraz obecnym na uroczystości bibliotekarzom, rodzicom i opiekunom wielu miłych wrażeń.
Beata Szweblik
Biblioteka Powiatowa
w Cieszynie
źródło: Biblioteka Powiatowa
dodał: OK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: