Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Debiut przedszkolnej biblioteczki

Proszę, proszę, rozgość się ...

Tak powitała 11 marca 2008r. swych młodych czytelników nowo otwarta biblioteczka przedszkolna w Iskrzyczynie. Z jej księgozbioru korzystać będą wszystkie dzieci przedszkolne.
- Biblioteczka nasza powstała z myślą o popularyzowaniu czytelnictwa wśród najmłodszych. Wszyscy wiemy, jak ważny jest kontakt dziecka z książką już od najwcześniejszych lat życia. Mam nadzieję, że uda nam się w ten sposób rozbudzić zainteresowania czytelnicze dzieci i spowodować, że w przyszłości czytanie książek będzie ich naturalną potrzebą. Obcowanie ze słowem pisanym przynosi w efekcie wiele korzyści, m.in. rozwija wyobraźnię dziecka, wzbogaca zasób jego słownictwa - mówi pani Elżbieta Marek, dyrektor Przedszkola Publicznego w Iskrzyczynie.
Biblioteczka przedszkolna oferuje swym czytelnikom duży wybór. Są w niej bajeczki, baśnie, utwory poetyckie dla dzieci, a więc te, po które sięgają najchętniej. - Oczywiście dzieciom najmłodszym książki czytać będą dorośli. Starsze dzieci znają już litery i potrafią czytać samodzielnie. Myślę więc, że tutaj role się odwrócą i dorośli będą słuchaczami bajek czytanych przez dzieci - dodaje pani E. Marek.
Wszystkie książki są nowe, kolorowe, estetycznie obłożone. Zachęcają, by po nie sięgnąć. Aby dzieci miały do nich swobodny dostęp, zostały wyeksponowane w przestronnych regałach.
- Księgozbiór, którym w tej chwili dysponujemy, w przyszłości zostanie uzupełniony. Planujemy zakup nowych pozycji, ale to oczywiście uzależnione jest od wysokości funduszy, które na ten cel będą mogły być przeznaczone - wyjaśnia pani dyrektor.
Biblioteczka tylko z nazwy jest przedszkolna. W rzeczywistości dzieci mogą czuć się w niej jak w prawdziwej bibliotece. Zostały wyznaczone godziny otwarcia, wypożyczenia zapisywane są w kartach bibliotecznych, obowiązuje regulamin określający prawa czytelnika.
Do odpowiedniego korzystania z biblioteki i poszanowania księgozbioru dzieci zostały przygotowane na przeprowadzonych wcześniej zajęciach. Dowiedziały się, jak należy dbać o książkę, korzystać z zakładki, jak czytać, aby nie niszczyć wzroku. Wszystkie deklarują chęć częstego z niej korzystania. - A chyba warto, gdyż najbardziej wytrwały czytelnik otrzyma na koniec roku nagrodę - zapewnia pani E. Marek i dodaje: - Zależy nam, aby czytelnictwo dzieci było jak najbardziej efektywne i aby przeczytane książki stały się inspiracją do różnorakich działań twórczych. Wystawa prac plastycznych wykonanych rozmaitymi technikami zostanie otwarta w czerwcu, w dniu święta dzieci. Ponadto zamierzamy wspólnie ułożyć i zilustrować naszą baśń przedszkolną. Umieścimy ją oczywiście w biblioteczce.
Maria Dąbrowska w swej pięknej sentencji zauważyła: „Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”. Lektury z półek przedszkolnej biblioteczki i równoczesna edukacja czytelnicza wśród najmłodszych na pewno przyczyniają się do upowszechniania czytelnictwa i wyzwalania się potrzeby świadomego obcowania z literaturą.

Mariola Wrzos

źródło: UG Dębowiec
dodał: OK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: