Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Filmowa Kronika Kobiet

Filmowa Kronika Kobiet to projekt w ramach, którego powstają animacje poświęcone pięciu ważnym kobietom dla historii Śląska Cieszyńskiego. Przedsięwzięcie realizowane jest w Pracowni Multimedialnej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Udział w warsztatach, których rezultatem będą filmy animowane poświęcone pięciu ważnym kobietom dla historii Śląska Cieszyńskiego - Stefanii Miechejdowej, Zofii Kirkor-Kiedroniowej, Marii Sojkowej, Ninie Górniak  i Janinie Macinkowej, wzięło ponad 80 uczniów i uczennic.

- Nad filmami pracowaliśmy od września. Proces rozpoczął się konsultacjami merytorycznymi z  panią Władysławą Magierą, której wiedza  pozwoliła nam bliżej poznać bohaterki, zrozumieć kontekst historyczny czasów, w których żyły, wybrać kluczowe momenty ich biografii. Następnym krokiem było zaproszenie uczniów i uczennic szkół podstawowych Cieszyna oraz Gminy Hażlach. Zależało nam, aby młodzież poznała każdy etap tworzenia filmu - od zbierania inspiracji, pisania scenariusza, przygotowywania scenografii i lalek, animacji poszczególnych scen,  aż do udźwiękowienia. Chcieliśmy pokazać wieloetapowość procesu powstawania filmów, jak ważna jest współpraca i zaangażowanie wszystkich członków zespołu. Wśród uczestników objawiły się prawdziwe talenty i pasjonaci. Grupa dziewcząt z VIII klasy szkoły podstawowej w Pogwizdowie szczególnie zaangażowała się w powstawanie Kroniki  - Martyna, Amelia, Agata i Nikola co czwartek spotykają się, aby rysować kolejne sceny filmu o Zofii Kirkor-Kiedroniowej.

Dla uczestników warsztatów ważna była informacja, że filmy wykorzystamy do prowadzenia zajęć z dziećmi w cieszyńskich szkołach podstawowych. „Fajnie, że naszą pracę obejrzą inni uczniowie, przeczytają, że to film naszego autorstwa“ - cieszyli się młodzi twórcy, kiedy dowiadywali się, że filmy pojawią się nie tylko w Internecie. Zadowoleni byli także nauczyciele - każda szkoła w Cieszynie i powiecie cieszyńskim otrzyma zestaw 5 filmów uzupełnionych   scenariuszami do przeprowadzenia lekcji o bohaterkach Filmowej Kroniki Kobiet. Scenariusze są efektem pracy lokalnych aktywistek, które tworzą programy edukacyjne dla Zamku Cieszyn i Świetlicy Krytyki Politycznej.  – źródło materiał Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

W  powstałych filmach usłyszymy muzykę Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, a postaciom głosów użyczyły panie, które na co dzień kreują świat cieszyńskiej polityki, kultury i biznesu. Mimo, iż do premiery pozostało jeszcze kilka dni, planowana jest kolejna edycja Filmowej Kroniki Kobiet. - Jest jeszcze wiele kobiet, o których powinni usłyszeć cieszyńscy uczniowie i uczennice, wierzymy, że dzięki naszym zajęciom mogą poznać lokalne bohaterki w kreatywny i atrakcyjny sposób.

Premiera filmów odbędzie się w piątek 29 listopada o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej. - Data nie została wybrana przypadkowo, 101 lat temu, 28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski podpisał Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej, w którym oficjalnie przyznano prawa wyborcze Polkom. Chcemy w zbliżonym terminie zaprezentować filmy, aby  uczcić walkę kobiet o równość, wspomnieć lokalne bohaterki, które się do tego przyczyniły. – informują organizatorzy.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: