Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Festiwalowy czwartek dla Słowaków

„Księżyc w nas” słowackiej reżyserkii Diany Fabiánovej był największym wydarzeniem drugiego dnia Kina na Granicy. Reżyserka w swym dokumentalnym filmie opowiada historię o dojrzewaniu do menstruacji, widzianą m. in. oczyma jedenastoletniej dziewczynki, która z niepokojem oczekuje pierwszej miesiączki. Fabiánová namawia ją do prowadzenia wiedeodziennika, w którym przygotowuje się na nadejście pierwszej w swej życiu menstruacji. Sama postanawia przygotować film, w którym zastanawia się nad przyczynami bólu towarzyszącego miesiączce, jego trudnego znaczenia dla kobiet i nieobecności miesiączki w dyskursie publicznym. Bohaterami jej filmu są światowej klasy lekarze, psycholodzy, antropolodzy oraz terapeuci, czerpiący z tradycyjnych wierzeń, którzy w teorii lub praktyce zajmują się problematyką menstruacji.

Po prelekcji filmu „Księżyc w nas” w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza miało miejsce spotkanie reżyserką, której dzieło spotkało się z żywym zainteresowaniem publiczności. - Co skłoniło tak wielu mężczyzn, by pojawić się na moim filmie? – dopytywało Fabiánová. - Wojaczka już oglądałem – odparł jeden w uczestników pokazu (równolegle z projekcją „Księżyc w nas” wyświetlano „Wojaczka” Lecha Majewskiego). - Mój chłopak chciał zrozumieć, co dzieje się ze mną przez bolesne pięć dni każdego miesiąca – w imieniu swojego partnera mówiła jedna z dziewczyn siedzących na balkonie. Dyskusja po filmie dotyczyła zarówno tematów praktycznych jak i osobistych emocji, o których mówili widzowie. - Gdzie i w jaki sposób można zdobyć ten film? – dopytywali ci, którzy zgadzali się, że obraz Fabiánovej powinien być pokazywany w szkołach. - Były takie pomysły, ale według osób decyzyjnych mój film namawia do masturbacji – tłumaczyła reżyserka, która przekonuje, że jest to jeden ze sposobów łagodzenia bólu towarzyszącego miesiączce. Publiczność gratulowała autorce ożywczego i dowcipnego ujęcia tematu. Angielskojęzyczna strona filmu: http://www.mooninsideyou.com.

„Bratislavafilm” - drugi z pokazywanych w ten dzień słowackich filmów – opowiada o niebezpiecznym życiu słowackiej stolicy, szczególnie jej dzielnicy Petržalka, która nie cieszy się najlepszą sławą. Film Jakuba Krobera z 2009 roku to pierwszy słowacki obraz prezentujący kulturę hip-hopu naszych południowych sąsiadów.

Bratislava film – oficjalny trailer

Łukasz Grzesiczak

źródło:
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: