Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

FASD co to takiego?

Diagnoza i terapia dziecka ze spektrum FASD była przedmiotem wczorajszej (11.10) konferencji, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie. Spotkanie zorganizowała raczkująca fundacja „Fascynujący Świat Dziecka”.

FASD - Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych to nieuleczalny zespół chorobowy, który może wystąpić u dzieci których matki piły alkohol w czasie ciąży. Jak podaje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych kobiety są coraz bardziej świadome. Wiedzą, że picie alkoholu może zaszkodzić dziecku i spowodować nieodwracalne schorzenia, jednak ciągle problem istnieje. Jak się okazuje coraz częściej po alkohol w ciąży sięgają kobiety z wyższym wykształceniem. Według danych PARPA rocznie w Polsce rodzi się około 9 tys. dzieci z FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy).

Jak zdiagnozować dziecko ze spektrum FASD oraz jakiej poddać terapii można się było dowiedzieć w czwartek (11.10) w Goleszowie. Na konferencję zaprosiła Fundacja „Fascynujący Świat Dziecka” która w szczególności specjalizuje się w pomocy dzieciom i młodzieży chorym na FAS. Świadomość niektórych pedagogów, czy instytucji na temat FAS jest po prostu na poziomie minimalnym. Próbujemy to zmienić – przyznał w rozmowie z OX.PL Janusz Morawiec Fundator i zarazem Prezes Fascynującego Świata Dziecka.

W konferencji wzięli udział goście z powiatu cieszyńskiego, bielskiego i pszczyńskiego. Prelegentami byli: prof. nadzw. dr hab. Halina Pawłowska-Jaroń, która przedstawiła etiologię FASD, ale także zaburzenia i propozycje terapii; Michał Januszewski (Zaburzenia SI towarzyszące FAS i FASD) ; Joanna Talaga (Fakty i mity o FASD).

Podczas konferencji wskazano również na cele i działania Fundacji „Fascynujący Świat Dziecka”, która została założona pod koniec 2017 roku. Od lipca pod skrzydłami fundacji działa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Pomocy w poradni mogą szukać nie tylko dzieci chore na FAS, ale również dzieci cierpiące na wiele innych dysfunkcji intelektualnych – podkreśla Morawiec.

Wszystko dla dobra dziecka i rodziny w jednym miejscu to priorytetowe założenie. Brakowało na terenie powiatu cieszyńskiego takiego ośrodka w którym wszystko byłoby w jednym miejscu. Sam jestem ojcem adopcyjnym chłopców chorych na FAS. Jeździłem z nim od poradni do poradni. Żadna nie świadczyła pełnego wachlarza usług. Nie potrafiła zapewnić opieki dziecku jak i całej rodzinie przyznał Morawiec.

Fundacja organizuje również zbiórki i imprezy charytatywne. W planach są już kolejne konferencje.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: