Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ewakuacja nie była potrzebna

10 metrów sześciennych – tyle wody na sekundę wypływa ze zbiornika w Wiśle Czarnym. To maksymalny upust wody.

 
Nawet gdybyśmy chcieli to zwiększyć to nie mamy już co odkręcić – mówi Jolanta Glajcar kierownik Zbiornika Wodnego w Wiśle. I zaprzecza plotkom o celowym upuście wody z zapory. To normalny spływ w tej sytuacji –mówi.
 
 
 
Faktem jest natomiast, że pierwszy raz w ponad trzydziestopięcioletniej historii zbiornika, wody było tyle, że zaczęła się przelewać bocznym upustem. W środowe popołudnie w Ustroniu i Skoczowie strażacy informowali mieszkańców o możliwej ewakuacji i o tym, że z zapory wypływa większa ilość wody. Tym samym pojawiła się plotka o tym, że zapora wodę spuszcza wodę spuszcza w większej ilości.
Wody więcej wypływało, ponieważ jej poziom doszedł do stanu przelewu. Jednak na to już żadnego wpływu nie mamy, tej wody nie da się zatrzymać – dodaje Glajcar.
 
 
 
Rzeczywiście podjęliśmy decyzję o informowaniu mieszkańców, o możliwej ewakuacji - przyznaje burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co się stanie, jeśli bocznym upustem zacznie w niekontrolowany sposób wypływać woda – dodaje burmistrz. Ale na szczęście sytuacja po paru godzinach wróciła do normy. Intensywne deszcze w górach zanikły.
 
 
 
Zbiornik w Wiśle może pomieścić 4,5 miliona metrów sześciennych wody. Kiedy jej poziom dojdzie do 3,8 mln wówczas woda w naturalny sposób przelewa się przelewu stokowego.
Zapora nie może pusta czekać na powódź- dodaje Glajcar.
 
 
 
W maksymalnym momencie do zapory wpływało około 40 metrów sześciennych na sekundę.
 
Jan Bacza
źródło: RADIO 90
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: