Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Eurowybory już dziś

Od 7:00 rano w całym kraju trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Co ciekawe, w niektórych państwach głosowanie się już zakończyło. Z czego to wynika?

Ordynacja wyborcza z 1976 roku zakłada, że wybory do Parlamentu Europejskiego powinny zostać przeprowadzone w pierwszym pełnym tygodniu czerwca między czwartkiem a niedzielą. Państwa członkowskie mogą zdecydować zarówno o przeprowadzeniu elekcji w konkretnym dniu (zwyczajowo w czwartek głosują mieszkańcy Wlk. Brytanii i Holandii), jak i ustaleniu innego terminu (jednak nie wcześniej niż 2 miesiące wcześniej i miesiąc później) - dlatego też w tym roku głosujemy pod koniec maja.

Tak jak wspomnieliśmy, w czwartek głosowano na wyspach ("brexit" jeszcze oficjalnie nie nastąpił) oraz w Holandii. W piątek (24.05) wybory odbyły się w Irlandii, w sobotę (25.05) - w Słowacji, Łotwie i na Malcie, a dziś (26.05) - w pozostałych krajach.

Co ciekawe, w Czechach głosowano przez dwa dni - lokale wyborcze otwarte zostały w piątek, a zamknięte w sobotę o 14:00. W żadnym innym kraju członkowskim UE taka sytuacja nie miała miejsca.

Wstępne wyniki wyborów we wszystkich krajach zostaną podane do wiadomości publicznej dopiero dziś wieczorem. Głosować można do 21:00

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-26 11:43:26
jasper: W Belgii glosowanie w wyborach jest obowiazkowe. Kto nie wezmie udzialu w glosowaniu karany jest grzywna ok. kilkudziesietu euro. Osoba, ktora kilka razy z rzedu nie pojdzie glosowac, moze byc pozbawiona praw publicznych. Czy to dobrze czy zle ? sa rozne opinie.
2019-05-26 12:57:44
b.w.: Czekamy do 23 ! - Komisje wyborcze mogą podawać wyniki głosowania do wiadomości publicznej dopiero po godz. 23:00. Jest to związane z przeprowadzeniem wyborów w innych krajach Unii Europejskiej.
2019-05-27 10:10:56
skuter66: jasper, chociaż raz napisałeś coś rozsądnie, bez chamstwa i obłudy.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: