Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Europejskie Dni Dziedzictwa również w powiecie cieszyńskim

Miniony weekend (14 i 15 września 2019 roku) był weekendem otwartych pracowni. Wszystko za sprawą Europejskich Dni Dziedzictwa. W powiecie Cieszyńskim można było odwiedzić między innymi pracownię Jerzego Wałgi – rusznikarza, wykonującego cieszynki, czy też dowiedzieć się nieco więcej o koronkach koniakowskich.

- Dni Dziedzictwa to wydarzenie, które odbywa się nie tylko w Cieszynie, czy w Polsce, ale w całej Europie. W Cieszynie można na przykład dowiedzieć się, na czym polegają umiejętności szyftarskie i poznać dawne rękodzielnicze techniki obróbki metalu – wyjaśniał Jerzy Wałga, oprowadzając po Izbie Cieszyńskich Mistrzów, w której można odkryć tajemnice tradycyjnego wyrobu broni i dowiedzieć się nieco więcej o tradycyjnym cieszyńskim rzemiośle. W warsztacie Pana Wałgi wykonywane są cieszynki, czyli tradycyjna broń cieszyńska, która od wielu wieków budzi powszechne zainteresowanie i można podziwiać ją w muzeach na całym świecie.

W Izbie Cieszyńskich Mistrzów można zobaczyć jednak nie tylko tradycyjną broń cieszyńską, ale dowiedzieć się więcej o mistrzach w swoim rzemiośle, pochodzących i pracujących na terenie Śląska Cieszyńskiego. Na tablicy pamiątkowej znajdują się między innymi informacje o pierwszym w Cieszynie przedsiębiorstwie taksówkarskim, które powstało początkiem XX wieku i mieściło się w centrum miasta. Przedsiębiorstwo zostało otwarte przez Jana Wałgę, czyli dziadka rusznikarza z Cieszyna. Upamiętnione są również dzieła mistrza filigranu, czyli Horaka, czy też wielu innych osób, które tworzyły rzeczy niezwykłe.

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa można nie tylko podziwiać wystawy związane z rzemiosłem, ale również dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Osoby związane z szerzeniem dziedzictwa kulturowego otwierają swoje pracownie i tłumaczą, na czym polega ich praca, a także, dlaczego wyroby powstające w danym regionie są tak niezwykłe. W Cieszynie można było dowiedzieć się nieco więcej o broni, z kolei w Istebnej i Koniakowe prezentowano tradycyjne koronki koniakowskie. Dla zwiedzających dostępna była Wystawa Twórczości Ludowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej, Galeria na Szańcach w Koniakowie, Muzeum Koronki Koniakowskiej – Izba Pamięci Marii Gwarek oraz Centrum Koronki Koniakowskiej z wystawą „Historia hekanadlą pisana”.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: