Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Euro 2020 (2021) w 4K i dla niepełnosprawnych

Co cztery lata piłkarska rodzina na miesiąc zasiada przed telewizorami i emocjonuje się piłkarskim świętem czyli Mistrzostwami Europy. Euro było zgodnie z kalendarzem zaplanowane na 2020 rok, jednak pandemia COVID-19 zmusiła organizatorów do przeniesienia tego sportowego widowiska na ten rok. Czy będzie można obejrzeć wszystkie spotkania i czy osoby niepełnosprawne będą miały dostęp do takich transmisji?

Do rozpoczęcia przełożonych Mistrzostw pozostaje coraz mniej czasu. Pierwszy gwizdek usłyszymy 11 czerwca, a mecz finałowy zaplanowany jest na dzień 11 lipca. W piłkarskich mistrzostwach Europy zmierzą się 24 najlepsze drużyny kontynentu. Reprezentacja Polski zagra w grupie E ze Słowacją (14 czerwca), Hiszpanią (19 czerwca) i Szwecją (23 czerwca). Wszystkie mecze turnieju transmitować będzie Telewizja Polska.
Dla kibiców niepełnosprawnych z dysfunkcjami słuchu, mowy i wzroku mamy dobrą wiadomość dotyczącą dostępności transmisji. W telewizji osoby niesłyszące będą mogły oglądać transmisje meczów z napisami. Natomiast na stronie internetowej sport.tvp.pl i aplikacji mobilnej TVP Sport kibice będą mogli wybrać preferowany komentarz w czterech opcjach:

  • ścieżka z polskim komentarzem (telewizyjnym)
  • ścieżka z angielskim komentarzem
  • ścieżka bez komentarza
  • ścieżka z audiodeskrypcją – dla osób niewidomych i słabowidzących.

Warto także podkreślić, że podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2020 Telewizja Polska uruchomi na wszystkich 49 nadajnikach telewizji naziemnej  emisję programu telewizyjnego w jakości UHD w standardzie DVB-T2/HEVC. Na kanale TVP 4K będą transmitowane wszystkie mecze rozgrywane podczas mistrzostw, a wykorzystanie technologii HDR (High Dynamic Range) oraz dźwięku obiektowego Dolby Atmos sprawi, że oglądanie tych transmisji będzie dla posiadających odbiorniki UHD/4K obsługujące standard DVB-T2/HEVC ogromną przyjemnością. - W ramach testów widzowie naziemnej telewizji cyfrowej po raz pierwszy bezpłatnie będą mieli okazję obejrzeć transmisje meczów EURO 2020 na specjalnie przygotowanym kanale TVP 4K, co stawia Telewizje Polską w czołówce nadawców udostępniających szerokiej widowni obraz w jakości UHD/4K - powiedział Marcin Klepacki, dyrektor Biura Dystrybucji TVP

Mamy nadzieję, że turniej finałowy Mistrzostw Europy w piłce nożnej nie będzie jedynym wydarzeniem transmitowanym w telewizji dostępnym dla niepełnosprawnych. Jeszcze w najbliższym czasie mają odbyć się również przełożone z zeszłego roku 32 Letnie igrzyska olimpijskie w Japonii.

AK, TVP

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: