Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Epidemia. Zalecenia biskupa w Kościele Katolickim

Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej, sam zakażony koronawirusem przypomina o zasadach bezpieczeństwa w praktykowaniu nabożeństw i coniedzielnych Mszy Świętych w dobie pandemii. Nadal obowiązuje dyspensa od udziału we Mszy św. niedzielnej dla osób szczególnie narażonych na zachorowanie oraz bojących się zakażenia. W sposób szczególny zachęcamy osoby starsze, przewlekle chore do uczestniczenia we Mszy św. poprzez środki masowego przekazu w swoim domu – informuje ks. Mateusz Kierczak, z centrum medialnego diecezji Bielsko-Żywieckiej. Jeśli jednak wierni chcą osobiście uczestniczyć w Mszach Świętych i nabożeństwach, muszą pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad.

Wszyscy obecni w kościele czy kaplicy – oprócz sprawującego liturgię – mają obowiązek pełnego zasłaniania nosa i ust. Ponadto obowiązek noszenia maseczek obowiązuje wszystkich stojących wokół kościoła – maksymalna liczba osób to 150. Jak dodaje w komunikacie kuria prowadzone będą zaostrzone kontrole tego obowiązku,a Księża Proboszczowie mają obowiązek egzekwowania tego w swoich parafiach. Ponadto maseczki obowiązkowo powinni nosić również posługujący w czasie liturgii (służba liturgiczna, kościelny), jak również księża i inne osoby zbierające składkę powinny używać maseczki. W czasie dużej koncelebry maseczkę powinni założyć wszyscy koncelebransi.

Dodatkowo kuria przypomina, że z obowiązkiem noszenia maseczek łączą się wszelkie uroczystości – bierzmowanie, śluby, chrzty, pogrzeby. Maseczki obowiązują również na cmentarzach.

Na szczególnych zasadach odbywa się nadal sakrament Eucharystii - Przypominamy o obowiązku dezynfekcji rąk przed i po zakończeniu rozdawania Komunii świętej. Zalecamy rozdawać Komunię świętą w maseczce. Zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii świętej na rękę. W każdej parafii należy umożliwić wiernym przyjmowanie Komunii świętej zarówno na rękę, jak i do ust. Dalej obowiązują zasady podane we wcześniejszych komunikatach – dodaje ks. Mateusz Kierczak.

Ponadto kuria przypomina proboszczom o dezynfekcji konfesjonałów, klamek, poręczy i innych często dotykanych miejsc w kościołach i kaplicach. Zachęca do zainstalowania przy wejściach do kościoła dozowników ze środkiem dezynfekcyjnym dla wiernych.
Jeszcze większe obostrzenia będą dotyczyć strefy czerwonej. Tam możliwość zajęcia tylko 50% miejsc w kościele (zarówno w czasie liturgii, jak i poza nią). Zgromadzenie wokół kościoła nie może przekraczać 150 osób – obowiązkowe maseczki.

Kuria przypomina także o nowych limitach osób uczestniczących w przyjęciach rodzinnych wesela, chrzciny, stypy – w strefie żółtej (obecnie całe terytorium Polski) – 75 osób – w strefie czerwonej – 50 osób.

PRZYPOMINAMY ŻE MSZE I NABOŻENSTWA MOŻNA ZOBACZYĆ ZA POŚREDNICTWEM PORTALU OX.PL TUTAJ

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-15 07:56:58
św. Patryk: świetna rozmowa z Maciejem Maleńczukiem na onet.pl: "To już nie jest mój świat"
2020-10-15 07:58:04
św. Patryk: "Paweł Piotrowicz. "Klauzula sumienia" (nowa płyta MM) to dość gorzki portret Polaków w czasach rządów tzw. dobrej zmiany, chociaż bardziej uderzasz w nich niż w same rządy PiS-u, których, co wiemy od dawna, fanem nie jesteś. === Maciej Maleńczuk: Właśnie na tym mi zależało - żeby to nie było o polityce, ale o ludziach. O tym, co się stało z częścią Polaków pod wpływem polityki i tych wszystkich nacjonalizmów, faszyzmów, ksenofobii czy homofobii. To jest napuszczanie ludzi na siebie i ktoś to robi celowo, nie licząc się kompletnie ze społecznymi skutkami takiego działania."
2020-10-15 10:19:42
donekT: Wiemy przecież dobrze (albo przynajmniej powinniśmy wiedzieć), że ludzki umysł świetnie sobie radzi z produkowaniem najzupełniej fałszywych wspomnień, zwłaszcza gdy zachęca go do tego pozbawiony skrupułów terapeuta albo wyrachowany i chciwy prawnik. Psycholog Elizabeth Loftus wykazała się zaiste wielką odwagą (i narobiła sobie potężnych wrogów, naruszając bardzo poważne interesy), kiedy udowodniła, jak łatwo ludzie tworzą fałszywe wspomnienia, których są przy tym absolutnie i to w najdrobniejszych szczegółach pewni. Ta umiejętność ludzkiego umysłu jest tak sprzeczna z naszą intuicją, że wielokrotnie i z łatwością sędziowie i ławy przysięgłych dawały się zwieść składanym z najgłębszym – ale fałszywym – przekonaniem zeznaniom świadków.
2020-10-15 10:20:57
donekT: Loftus E., Ketcham K., 1994, „The Myth of Repressed Memory: False Memories and Allegations of Sexual Abuse”, New York, St. Martin's- już się zapoznałeś krzy-sio+ś.wir_us Patryk?
2020-10-15 12:57:52
czesiohill: donekT: zanegujesz wszystko, z czym Ci nie po drodze?
2020-10-15 18:04:08
Jarek.K: Ciemniaki, kiedy się w końcu opamiętacie? Zaraza daje w dupę, a wy nadal klepiecie modły do jakiś wyimaginowanych bożków i wierzycie w to?
2020-10-15 18:16:08
koszor: Nie po to przodkowie nasi oddawali życie za naszą wolność, żebyśmy teraz żyli w strachu. Plandemia wyraźnie rysuje linię podziału, zdecydowana większość da się zaczipować czyli przyjąć znamię bestii. Nieliczni, którzy żyją z Bogiem, czekają na Jego przyjście.
2020-10-15 19:00:10
św. Patryk: koszor, kierunek Dzięgielów, dom opieki "Emaus" - o ile cię wpuszczą po testach... póki co wyglądasz na najbardziej tu wystraszonego, swoim losem po śmierci
2020-10-16 00:31:35
politykier: krzy-sio+ś.wir_us Patryk+ Jarek.K, Z Tobą jest jeszcze gorzej, nawet nie ukrywasz, że wierzysz w to, co wypisujesz...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: