Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Emilia Kołdrowa - pasja i marzenia

Prace związane z Kroniką Kobiet 2 realizowane przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie to kontynuacja opowiadań o wybitnych kobiecych postaciach ze Śląska Cieszyńskiego. Biblioteka pochwaliła się m.in. animacjami, zaś tym razem zaprezentowany został teatrzyk na temat postaci Emilii Kołdrowej.

 - Poznajcie Emilkę i jej historię o marzeniach, ciężkiej pracy i wielkiej miłości do gotowania! Dzięki programowi Patriotyzm Jutra, w 2020 roku zrealizowaliśmy "Kronikę Kobiet 2", w ramach której wydaliśmy piękny teatrzyk zilustrowany przez Anię Plutę – poinformowała instytucja. Teatrzyk można obejrzeć tutaj.

Twórcy „Kroniki Kobiet 2” oraz dyrekcja Biblioteki Miejskiej w Cieszynie zachęca do udziału w odkrywaniu ważnych dla historii Śląska Cieszyńskiego kobiet i nadsyłania na adres twojemedia@biblioteka.cieszyn.pl portretów kobiet, które w jakiś sposób stały się inspiracją.

Emilia Kołdrowa(1900-1974) mieszkała w Średniej Suchej. W szkole miała bardzo dobre wyniki, jednak swoje życia związała z gotowaniem. Przeprowadziła ponad 60 kursów kulinarnych, wydała również zbiór przepisów. Książka rozeszła się bardzo szybko i przygotowane zostało kolejne wydanie. Kuchnia śląska w pięknej, płóciennej oprawie ukazała się w 1972 i 1978 roku. W sumie nakład wynosił ok 100 tys. egzemplarzy. Część sprzedano w Polsce, a gwarowe określenia „przetłumaczono” na język polski. Co ciekawe, w życiu nie skupiała się tylko na pracach kulinarnych. Była kobietą wielu zainteresowań. Pracowała społecznie i pisywała sztuki.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: