Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ekokonferencja w Cieszynie

To było już dziewiąte spotkanie z ekologią. Cieszyński Zespół Szkół Technicznych co roku organizuje w mieście nad Olzą Festiwal Energii Odnawialnej i Recyklingu. Tym razem konferencja trwała dwa dni.
Ponad sto młodych osób wzięło udział w konferencji zorganizowanej przez Zespół Szkół Technicznych. Spotkania tradycyjnie odbywają się raz po jednej, raz po drugiej stronie Olzy, tym razem było to na polskim brzegu. Z roku na rok konferencja zyskuje na popularności. Biorą w niej udział nie tylko uczniowie z rejonu Śląska Cieszyńskiego, ale i z okolicznych powiatów.

Rozszerzyliśmy tę formę konferencji o konkurs na najlepsze modele i projekty ekologiczne, które wykorzystują energię odnawialną
– tłumaczy Anna Hernik dyrektor Zespołu Szkół Technicznych.

Cieszyńska szkoła już od dwunastu lat czynnie bierze udział w różnych przedsięwzięciach ekologicznych. Jesteśmy jedną z pierwszych placówek w Polsce, która te tematy zaczęła wprowadzać do szkoły średniej- dodaje Hernik
 
 
Drugi dzień Festiwalu Energii Odnawialnej i Recyklingu był okazją do uczestniczenia w wykładach tematycznych w językach: polskim, czeskim i słowackim. Tę część konferencji zorganizowała cieszyńska filia Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Jak mówi jej prodziekan - Natalia Surzycka, Zaprosiliśmy do dyskusji naukowców i praktyków zajmujących się na co dzień tymi tematami. Również i na wykładach dla studentów, podejmowane są zagadnienia ochrony środowiska w tym zarządzania ekologii.

Tego samego dnia odbyło się również wręczenie nagród laureatom konferencji: "Energia odnawialna w teorii i praktyce". Wykorzystanie energii słonecznej, wodoru a nawet mocy błyskawicy – tego dotyczyły projekty młodych naukowców. Wśród nagrodzonych była m.in. Agata Pelewicz z Katolickiego Liceum Ogólnokształcacego. Jej opis wykorzystania energii wyzwalanej podczas błysków burzy, a przede wszystkim makieta, zdobył uznanie konkursowego jury. Jak przyznaje Agata - choć w chwili obecnej nie ma jeszcze technologii by zmagazynować taką ilość energii, to jest przekonana, że dzięki rozwojowi nauki będzie to możliwe. Jak dodaje, poszukiwanie ekologicznej energii musi iść w różnych kierunkach.
 
 
Drugie miejsce w konkursie zdobył Radosław Siwiec z Żywca, który zaprezentował model samochodziku zasilanego ogniwem wodorowym. Ta technologia jest niestety droga, choć niektóre koncerny wprowadzają takie silniki do samochodów. Ale mimo wszystko, na masową produkcję trzeba jeszcze poczekać – przekonuje uczeń żywieckiego Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych.
 
 
Trzecie miejsce za wykonane modele, ex aequo zdobyli Marta Marciniak i Żaneta Kowalska za „Projekt domu ekologicznego z elementami ekologicznymi” oraz Sylwester Pasterny i Andrej Jakubik za „Zastosowanie kolektora słonecznego w domu jednorodzinnym”.
Wśród nagrodzonych prezentacji, najwyżej oceniono pracę „Energetyka wodna” autorów Anny Ściskały, Karola Wiorko i Natalii Cielusek. Miejsce drugie przyznano Monice Rus, Izabeli Skoczek i Radosławowi Siwcowi za prezentację „Wodór – paliwo przyszłości”. Miejsce trzecie otrzymały Ada Wojtaszek i Justyna Wacławek za „Woda – biała energia”.
 
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: