Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Eko-słupki wskażą jakość powietrza

Do końca tego roku na terenie Jaworza stanie 5 tzw. eko-słupków, które w prosty sposób zasygnalizują wszystkim informację o jakości powietrza.

Eko-Słupek to urządzenie przeznaczone do sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła. Jest on wyposażony w oświetlenie LED-owe, które na podstawie cogodzinnych (lub cokwadransowych) wyników pomiaru stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza. Eko-słupki będą informować mieszkańców m. in. o takim stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu, jak dwutlenku siarki (SO2), ozonu (O3), pyłów zawieszonych PM 1, PM 2.5, PM 10 czy formaldehydów. Dodatkowo „wykonają” pomiar ciśnienia atmosferycznego, temperatury i wilgotności.

- Warto postawić na edukację tych najmniejszych i szerzyć świadomość wśród tych nieco starszych. Dzieci nie umieją czytać, ale świetnie rozumieją symbole i kolory, z kolei osoby starsze nie zawsze mają zainstalowanej appki, by orientować się w sytuacji smogowej. No i moje pokolenie – zajrzy w telefon od czasu do czasu, a jadąc samochodem czy spacerując, od razu się zorientuje w temacie i podejmie decyzję, czy iść i dalej, czy może wrócić do domu… Tym bardziej, że aktualizacja słupkowej lampki to takt co ok. 10 minut. Chciałbym, by ten (nie)zwykły alert świetlny informował nas na pierwszy rzut oka, jaki jest stan powietrza w danej chwili. Najważniejsza jest informacja i świadomość. To moja rola w tym zakresie – powiedział wójt Radosław Ostałkiewicz.

Na razie zaplonowano 5 lokalizacji (nie wszędzie słupki można zamontować, gdyz potrzebne jest zasilanie w energię elektryczną): Szkoła Podstawowa Nr 1 i Przedszkole Nr 1 i Ośrodek Zdrowia,
Szkoła Podstawowa Nr 2, Hala Sportowa, Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej (na przystanku), Przedszkole Nr 2, Arboretum przy UG Jaworze (latem będzie informował także o ozonie), Park Zdrojowy – Fontanna Trzech Sióstr.

Inne lokalizacje (w związku z brakiem dostępu do zasilania 230V) na chwilę obecną nie wchodzą w grę – szczególnie, jeśli chodzi o Jaworze Górne czy Nałęże – niemniej jednak podejmujemy

(red. / mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-12-05 15:34:30
tom lem: ... mówiąc coś takiego "...zajrzy w telefon od czasu do czasu, a jadąc samochodem czy spacerując, od razu się zorientuje w temacie i podejmie decyzję, czy iść i dalej, czy może wrócić do domu…" trzeba się snuć po gminie jak smród po gaciach i podejmować ciężkie decyzje , którą nogawkę wykorzystać - drony czy eko słupki? Najlepiej wykorzystać głowę, nie tylko prawo do reprezentowania gminy w mediach ale do egzekwowania prawa, które radni uchwalili. Widać, że ktoś lubi wydawać grosz publiczny dla dobra publicznego, oczywiście nie zapominając o własnym lansie.
2019-12-05 17:01:41
Ebenezer: A kiedy czas na inne miasta? Gdzie Ustroń ktory jest tak PRO ekologiczny i bierze opłatę uzdrowiskową? Gdzie Wisła?
2019-12-05 21:49:38
markuez: Ludzie skończcie już z tym smogiem..to jakas obsesja..zwróćcie wkoncu uwagę na prawdziwy problem jakim jest jedzenie!!!!sama chemia ktora nas wykonczy..A na pluca to faktycznie szkodzą wszystkie aerozole i dezodoranty..a te maseczki antysmogowe,no ludzie nie róbcie z siebie wariatów...
2019-12-06 08:46:52
markuez: Śmieszy mnie ta całą akcja ponieważ ludzie jeżdżą samochodami z zagrzybionymi instalacjami, w biurach i domach podobnie, poprzez zagrzybione ściany które sa wynikiem źle zrobionego ocieplenia budynku..A sami sobie odpowiedzcie ile faktycznie czasu przez zimę jesteście narażeni na te rzekomo niebezpieczne pyłki..
2019-12-06 08:59:16
wyśmienity cwaniaczek: kużwa eko i eko 20 lat temu nie było solarów , gazowe kopciły więcej niż węglowe a w dupie mam eco kupuję tylko w plastiku zawsze nowa dita przy kasie i co najważniejsze MOJE CZARNE ZŁOTO ZAPEWNIA MI TANIE CIEPŁO .......PRECZ Z EKOLOGAMI DO LASU "DZIECKOKWIATY" PRZYKUĆ SIĘ DO DRZEWA I WYRZUCIĆ KLUCZYK MONGOŁY JEDNE
2019-12-06 09:02:57
inigo: Globalne oc.pienie w pełnym natarciu! Jak każde szaleństwo nie ma końca. Wybrani zarobią nawet parę groszy za resztę zapłacimy my.
2019-12-07 08:33:30
jasper: https://wysokienapiecie.pl/22615-polska-liderem-wzrostu-emisji-co2-na-glowe-pobilismy-chiny-indie/
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: