Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

EKO Międzyświeć

Od ponad dziesięciu lat w Zespole Szkół Rolniczych w Międzyświeciu prowadzona jest edukacja ekologiczna. W tym roku tradycyjny Tydzień Ekologiczny upływał pod hasłem ''Żyj Ekologicznie''.

 

Tydzień Ekologiczny odbył się w Zespole Szkół Rolniczych w Międzyświeciu w dniach 16-20 kwietnia.  W czasie jednego tygodnia prowadzono działania zmierzające uświadomieniu uczniom jak ważny jest problem ochrony środowiska. Założenia programowe są następujące promowanie instytucji i organizacji oraz wszystkich działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego, uświadomienie młodym ludziom oddziaływania stanu środowiska na zdrowie i życie człowieka, mobilizowanie młodzieży do praktycznych działań na rzecz popularyzacji ochrony przyrody, możliwość spotkań naukowych z pracownikami wspierającymi działania na rzecz ochrony środowiska. 

W Zespole Szkół Rolniczych Tydzień Ekologiczny to nie wszystko. Organizowany jest : konkurs fotograficzny „Przyroda Ziemi Cieszyńskiej” wygrały fotografie Karoliny Kostki z kl. 1 TAK oraz Estery Pilch z kl. 1 TAK. Ponadto w szkole organizowany jest konkurs wiedzy ekologicznej w tym konkursie laureatami zostali Mikołaj Rymorz z kl. 2 TR, Andrzej Janusz z kl. 2 TR, Dominika Macura z kl. 4 TR oraz Michał Janik z kl. 3 TR. Uczniowie, którzy wygrali w konkursach w ramach nagrody pojadą do gospodarstwa ekologicznego „Brzozowy Gaj” pana Pawła Kobielusa w Wieprzu koło Andrychowa - w gospodarstwie tym gościem był między innymi książę Karol i wiele innych osobistości.

W ramach ekologicznych działań zorganizowano też edukacyjny wyjazd ekologiczny do Elektrowni Wodnej Porąbka – Żar oraz wyjazd szkoleniowy do Drogomyśla do Firmy Instal Baron System na temat Niekonwencjonalnych Źródeł Energii. Uczniowie mogli wziąć też udział w wykładzie Pani Profesor dr hab. Katarzyny Lisowskiej z Instytutu Onkologii w Gliwicach. Wykład cieszył się zainteresowaniem klas technikum rolniczego i technikum żywienia a jego temat to „Zagrożenia GMO”. W wykładzie wzięli też udział absolwenci oraz rolnicy, z którymi współpracuje szkoła.  Odbył się też wyjazd szkoleniowy klasy technikum żywienia do baru wegetariańskiego Vege Hut 

w Skoczowie, młodzież wzięła udział prezentacji i degustacji zdrowej żywności. Zorganizowano też  spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Ustroń pt.”Lasy polskie”.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy bezinteresownie pomogli nam w realizacji naszych działań a w szczególności, pani Profesor Katarzynie Lisowskiej, pani Iwonie Deperas z baru Vege Hut, panu Baronowi z Drogomyśla, panu Leśnikowi z Nadleśnictwa Ustroń. Informacje dotyczące innych imprez odbywających się w naszej szkole oraz fotogalerie można znaleźć na stronie www.miedzyswiec.xon.pl Organizatorami Tygodnia Ekologicznego była pani Krystyna Greń i Urszula Pasieka. 

Joanna Gwizdała

(red)


źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: