Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dzisiaj spójrz w niebo

Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca przypada w tym roku 18 września. Już dzisiejszego wieczoru Księżyc będzie świecił niespełna 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem w konstelacji Koziorożca.

Warto jeszcze dzisiaj spojrzeć na południowe niebo. Zobaczymy tam Księżyc między pierwszą kwadrą a pełnią. Oświetlona będzie prawa połowa tarczy oraz część lewej połowy. Księżyc znajdować się będzie wtedy w gwiazdozbiorze Koziorożca.

Około godziny 21.15 dojdzie do górowania Srebrnego Globu, który będzie dokładniej widoczny 20 stopni nad południowym horyzontem.

Celem akcji jest obserwowanie naszego naturalnego satelity przez mieszkańców różnych regionów świata. Organizowane przez astronomów akcje, mają upowszechnić wiedzę na temat zjawisk zachodzących na Srebrnym Globie. Z tej okazji większość obserwatoriów astronomicznych otwiera swoje podwoje dla tych, którzy interesują się Księżycem. Warto przy okazji księżycowej nocy zorganizować spotkania, które zaprezentują bliżej ten nieznany obszar, może to być prezentacji, wykład, czy zajęcia dla dzieci, ale również wspólne oglądanie Księżyca.Tym śladem poszło już wiele miast.

Jeśli pogoda nie dopisze nam dzisiaj, możemy spoglądać na niebo przez kolejne wieczory. 23 września nastąpi pełnia, co oznacza, że przez kolejne dni tarcza Księżyca będzie coraz intensywniej oświetlona. Koniec lata to dobry czas do wieczornej obserwacji Księżyca, który przetaczając się nisko nad południowym horyzontem, prezentuje malownicze kombinacje pobudzając naszą wyobraźnię.
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: