Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś Wszystkich Świętych

Dziś 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. To czas wspomnień. Popularna maksyma głosi, że człowiek żyje tak długo, jak trwa o nim pamięć. Chociaż tegoroczne święto ze względu na zamknięte cmentarze jest inne niż poprzednie, zmarli i tak będą wspominani, a tradycje znów będą kultywowane.

Święto Zmarłych ma wieloletnią tradycję. To czas rodzinnych spotkań i wspominania tych, którzy odeszli. Wiążą się z nim określone zachowania, takie jak wizyty na cmentarzach i przystrajanie - Zapalano świece nie tylko na grobach, ale także w oknach. Wierzono, że dusze zmarłych odwiedzają w tym czasie bliskich. Był to czas spotkań z rodziną przy grobie i tak jest jeszcze do dziś. Choć święto jest katolickie, to odwiedziny i przystrajanie grobów praktykuje także społeczność ewangelicka – wyjaśnia dr hab. Grzegorz Studnicki, prof. UŚ, etnograf.

Co jednak z zamkniętymi cmentarzami? Warto w tym miejscu przypomnieć, że tradycja związana ze zniczami, nie dotyczy samego miejsca spoczynku, a bardziej światła. W związku z tym pojawiły się liczne apele, aby 1 listopada odpalić znicze lub świece i umieścić je w oknach lub w ogrodach.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-01 12:54:03
krzysztof.mm: 2020-10-29 == 15:28:13 == lusia78: Komuno wróć i strzelaj do tych kurew
2020-11-01 12:55:25
krzysztof.mm: 2020-10-30 == 16:13:59 == lusia78: I bardzo dobrze, niech się kurwy teraz skrobią za granicą albo w podziemiu ale na własny rachunek, bo niby dlaczego aborcja eugeniczna była pokrywana przez NFZ z moich podatków????????? A swoją drogą to kurwy mają więcej empatii do miotu psiego niż do własnego nienarodzonego dziecka. Dziś drą ryja żeby rozszarpywać nienarodzone dzieci w łonie matki, jutro będą darły ryja żeby NIE zabijać futrzaków czy świń prądem elektrycznym bo to nieetyczne. Rzygać się chce jak się słucha tych lewackich feministycznych potworów. Jedyna rozsądna i pewna rada to sterylizacja i macie spokój ze skrobaniem do końca życia. Kur wo nie zabijaj !!!!!!!!!!!!!! Nie wykorzystuj badań prenatalnych do pozbycia się własnego dziecka !!!!!!!!!!!!!! Zostaw w szpitalu ktoś się zaopiekuje !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie masz instynktu macierzyńskiego to się nie pier dol, bierz z połykiem i do du py i podwiąż jajowody !!!!!!!!!!!!!!!! Wiem, jesteście w szoku bo co do niektórych dotarło że jesteście mordercami dziecka nienarodzonego, obojętnie czy to poczętego w wyniku gwałtu czy nieuleczalnie chorego. Życie zaczyna się od poczęcia aż do naturalnej śmierci i żadne lewackie brednie tego nie zmienią. Osobiście nie mam żadnej empatii do lewactwa i gazował bym te binarne cioty i suki bez problemu i ich nienarodzone zygoty też. Dobrze że skończył się czas walki z "mową nienawiści" i zacznie się prawdziwa wojna domowa wywołana przez czerwone wściekłe macice. Chciałyście praw dla zwierząt i roślin to teraz macie Konstytucyjnie Orzeczone że wasza macica to tylko hotel dla gendera który tylko kombinuje jak wyjść du pą................. p.s. kupię na ścianę w pokoju łeb lemparta.
2020-11-01 12:56:30
donekT: Uroczystość Wszystkich Świętych formalnie została ustanowiona w 835 r. natomiast wcześniej, już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa w tym dniu obchodzono wspomnienie Trójcy Świętej, Bogarodzicy i wszystkich męczenników, na których poczet w 608 r. został konsekrowany Panteon w Rzymie. Z czasem uznano, iż na wspomnienie zasługują nie tylko męczennicy, również ci, którzy poprzez swe godne życie zmarli w opinii świętości i ze śmierci przeszli do życia.
2020-11-01 12:57:29
krzysztof.mm: powyższe i wiele innych podobnych komentarzy nikogo w redakcji ox.pl nie zainteresowały - natomiast dziś błyskawicznie usunięto ten:
2020-11-01 12:58:23
krzysztof.mm: dlaczego PiS w ostatniej chwili zdecydował się zamknąć cmentarze ? - w chwili szczerości na jaką stać tylko zidiociałych do cna funkcjonariuszy tej partii posłanka PiS Violetta Porowska wyznała: "Teraz za przyrost zakażeń nie będą odpowiadały osoby odwiedzające groby bliskich, a tylko protestujący i politycy PO i Lewicy"
2020-11-01 13:06:36
donekT: Być może, jak zostało przedstawione, cytuję "Święto Zmarłych ma wieloletnią tradycję", jednak w kulturze chrześcijańskiej nie ma czegoś takiego jak jakieś "Święto Zmarłych"!!!! Uroczystość Wszystkich Świętych ma ponad tysiącletnią tradycję i początki wspomnienia z tego dnia obserwujemy już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Wbrew pozorom, naprzeciw temu, jak się powszechnie przyjęło, Uroczystość Wszystkich Świętych, w przeciwieństwie do Dnia Zadusznego jest RADOSNYM DNIEM, w dniu Uroczystości Wszystkich Świętych wszyscy "obchodzą imieniny". Niestety pewna ateistyczna tradycja nieco wykoślawiła obraz pierwszych listopadowych dni jako rzekome "Święto Zmarłych". Trzymajmy się lepiej sprawdzonej tradycji.
2020-11-01 13:09:39
censor: Zwracam się z uprzejmą prośbą do Redakcji OX o usunięcie komentarzy, które nie dotyczą tematu artykułu i w swym charakterze mają nienawistny a czasem prowokacyjny wymiar.
2020-11-01 13:40:17
Pogromca pogromców i cwaniaczków: krzysztof.mm sam je napisałeś podszywając się pod jakiego/ąś jusia78 a teraz głupio pytasz redakcję po przyzwolenie. Ja się dziwię czemu tobie pozwalają na takie wybryki, tworzenie co rusz nowych kont, fake neewsy, szkalowanie innych, szczucie, wulgaryzmy itepe itede. Musisz mieć tam dobrych znajomków (nam również wiadomych)...
2020-11-01 13:50:44
jasper: Wydaje mi sie, ze PiS specjalnie "wprowadzil" ludzi w piatek na cmentarze, zeby za kilka dni powiedziec, ze wzrost zachorowan spowodowaly protesty. Dyletanci zapomnieli, ze Ci ktorzy mieli isc w trzy dni, poszli w jeden. Jaki prezesiunio jest juz przewidywalny !
2020-11-01 13:59:27
krzysztof.mm: zakuty we wiadro barani łbie, na tobie się już nie tylko w redakcji ox poznali
2020-11-01 16:05:55
wyśmienity cwaniaczek: zapomniałeś irlandzki popaprańcu o mnie :) robota na budowie uszczupliła twe i tak już nieliczne szare ......
2020-11-01 16:17:56
: wyśmienity, twoją twórczość cenię i szanuję - za oryginalność tandetnej formy, knajpiane poczucie humoru, anarchistyczne podejście do reguł gramatyki i ortografii, a przede wszystkim upór i odwagę w prezentowaniu własnych ułomności - a poza tym Redakcja i tak już ma na ciebie oko, i już cię raz zawiesiła w prawach c z ł o n k a ;)
2020-11-01 16:32:30
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Daruj sobie saletra te pomówienia. Jakim chamem jesteś wszyscy widzą. Przykrym jest to że Redakcja OX dalej pozwala na twoje nienawistne komentarze.
2020-11-01 16:33:45
666: Dziś mamy też Dzień Flagi Księstwa Cieszyńskiego.
2020-11-02 09:17:34
Antykler Forte: dziś mamy poniedziałek 2 listopada 2020, piękny spokojny dzień w kolorach jesiennych liści - chwała Bogu niemal niezmącony kleszą propagandą wstydu za bycie człowiekiem, pierdzieleniem o konieczności posłuchu wobec nich i opłacania tych sakramenckich dziadów, żebraczymi obiecankami nagrody po śmierci
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: