Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś świętują mamy!

Dziś (26.05) świętują wszystkie mamy! Nie zawsze jednak dzień matki obchodzony był w tym terminie. Dawniej święto rodzicielek obchodzono w Wielkim Poście i chciano go połączyć z obchodami Dnia Kobiet.

W Polsce mamy świętowały po raz pierwszy w 1914 roku. Na Śląsku Cieszyńskim można znaleźć zapiski, opisujące obchody Dnia Matki w szkołach m.in. w okresie międzywojennym. Jednak początki obchodów święta rodzicielek sięgają jeszcze czasów kultury antycznej – greckiej i rzymskiej - Wtedy jednak kultem tym otaczano matki-boginie – symbole urodzaju i płodności. Kiedy cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo zabroniono wyznawania innych bogów. Dopiero w XVII wieku w Anglii przyjął się nowy zwyczaj wyrażania szacunku dla matki, który nazywano „niedziela u matki”. Początkowo to święto obchodzono w 3. lub 4. niedzielę wielkiego postu i modły odprawiano w katedrze i miejscowych kościołach – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa.

Oficjalnie matki w Polsce zaczęły świętować początkiem XX wieku. Tradycja związana z tym dniem za wiele się nie zmieniła – mamy tego dnia są obdarowywane prezentami, najczęściej kwiatami, czy własnoręcznie wykonanymi laurkami – jako przykład obchodów tego święta w okresie międzywojennym można wskazać zapiski z 1937 roku, wykonane przez ówczesnego kronikarza, Józefa Buchtę, będącego kierownikiem szkoły w Pogwizdowie. Opisuje on, że 29 maja 1937 roku Koło Tow. Polek urządziło obchody Dnia Matki w Domu Ludowym w Pogwizdowie. Dzieci przygotowały wtedy program artystyczny i wręczyły mamom kwiaty – wyjaśnia Czesław Stuchlik.

W Polsce również święto matek ma znacznie dłuższą tradycję, niż oficjalne obchody z 1914 roku. Również u nas, w kulturze przedchrześcijańskiej czczono boginię, odpowiadającą właśnie za płodność, uważaną za matkę – nie tylko ludzką, ale przede wszystkim matkę otaczającej nas przyrody i wszelkiego życia. Bogini Mokosz – bo to właśnie o niej mowa – wspominana była najprawdopodobniej w okolicach 15 sierpnia. Obchody dnia Matki Boskiej Zielnej to prawdopodobnie pozostałość po tej tradycji.

Życzymy wszystkim mamom szczęścia i radości! Nie tylko dziś, ale przez cały rok!

 

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: