Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś Światowy Dzień Pszczół

Dziś (20.05) obchodzimy Światowy Dzień Pszczół – zwierząt bardzo ważnych i głęboko zakorzenionych w tradycji, zarówno Śląska Cieszyńskiego, jak i innych regionów. Trudno się dziwić, ponieważ zwierzęta te mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania – nie tylko człowieka, ale również całego ekosystemu.

Mówi się, że bez pszczół życie na ziemi przestanie istnieć. Chociaż brzmi to, jak scenariusz filmu katastroficznego, w rzeczywistości jest prawdą. Cała rozwijająca się przyroda w rzeczywistości bazuje właśnie na działaniu tych małych, pracowitych stworzeń. Na szczęście świadomość, dotycząca wagi pszczół dla ekosystemu jest coraz większa. Na Śląsku Cieszyńskim od zawsze miała się dobrze, czego dowodem jest funkcjonowanie licznych kół pszczelarskich oraz atrakcji, takich jak wystawa poświęcona pszczołom, zajmująca całe piętro w Domu Przyrodnika w Hażlachu, czy Pszczele Miasteczko w Dzięgielowie. Na Śląsku Cieszyńskim wciąż można znaleźć również dużo łąk i pól, które nie są opryskiwane, dzięki czemu są prawdziwym rajem dla naszych miododajnych przyjaciół.

Co jednak powinniśmy wiedzieć o pszczołach? Jak najwięcej. Powinniśmy również wiele się od nich nauczyć — Po pierwsze możemy uczyć się pracowitości- Pszczoły wypełniają swoje zadania z godną podziwu pasją i oddaniem. W ulu wszystkie "grają do jednej bramki" i działają na rzecz wspólnego przetrwania i dobrostanu. Po drugie możemy się od nich uczyć właśnie działania zespołowego. Pszczoły wiedzą, że tylko jako społeczność mają szansę na przeżycie. Chociaż zwykle samodzielnie latają i zapytają kwiaty, w rzeczywistości tworzą bardzo zaawansowane społeczeństwo. Co ciekawe, potrafią również razem walczyć i pokonać większego i groźniejszego przeciwnika. Przykładowo są w stanie obronić się przed atakującymi ul szerszeniami. Po trzecie, możemy od pszczół uczyć się życia w zgodzie z naturą. Dlaczego? Dlatego, że pszczoły wykonując swoje prace, które mają umożliwić im przetrwanie, robią wiele dobrego. To dzięki nie na drzewach pojawiają się owoce, to dzięki nim z kwiatów powstają nasiona. Wszystko przez zapytanie kwiatów przez nasze urocze pszczoły robotnice. Bez pszczół nie będzie jabłek, truskawek i czereśni. Bez pszczół nie będzie niczego, ponieważ natura przestanie się rozwijać. Dlatego dbajmy o pszczoły, jak tylko możemy, m.in. rezygnując ze sztucznych oprysków – wyjaśniają pracownicy Domu Przyrodnika, w którym pszczołom poświęca się sporo czasu.

Pszczoły wesprzeć mogą nie tylko rolnicy, którzy przestrzegają przepisów (m.in. zakaz prowadzenia oprysków w godzinach aktywności pszczół) lub rezygnują ze sztucznych oprysków. Pomóc tym pracowitym stworzonkom może każdy z nas – na przykład sadząc miododajne rośliny w ogrodzie, czy przeznaczając część swoich działek na łąki kwietne. Pięknie przystrzyżony trawnik z pewnością prezentuje się dobrze, jednak kwiaty, które wyrastają na łąkach kwietnych, są lepsze dla naszych małych, skrzydlatych przyjaciół.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: