Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś ostatni dzień jesieni

Dziś, 21.12, to ostatni dzień kalendarzowej jesieni. Jutro rozpocznie się kalendarzowa zima, która potrwa do 21 marca 2021 roku. W związku z tym na pożegnanie tegorocznej najbarwniejszej i najbardziej kolorowej i urokliwej pory roku prezentujemy galerię jesiennych zdjęć.

Warto też wiedzieć, że początek zimy kalendarzowej nie zbiega się z astronomicznym początkiem zimy. O ile kalendarzowa zima zawsze zaczyna się 22 grudnia, to data rozpoczęcia tej astronomicznej jest ruchoma. Zelży od tzw. przesilenia zimowego, czyli kiedy słońce znajduje się w zenicie na zwrotniku Koziorożca. Wtedy na naszej szerokości geograficznej mamy najkrótszy dzień w roku. Na półkuli południowej przypada wtedy najdłuższy dzień roku). Przesilenie zimowe wypada w trzeciej dekadzie grudnia, ale dzień jest ruchomy, co wynika z występowania lat przestępnych.

I tak astronomiczna zima wita nas już dzisiaj, 21 grudnia. Dzień ten często wypada właśnie dzień wcześniej, niż początek zimy kalendarzowej. Tak więc dziś będziemy mieli najkrótszy dzień w tym roku. Słońce wzejdzie dopiero o godzinie 7:40, a o wpół do czwartej popołudniu będzie już po zachodzie słońca. Tak więc dzisiejszy dzień będzie trwał mniej niż 8 godzin.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-12-21 13:01:40
św. Patryk.: idzie zima? - no to w ciepłe kraje!... służalczym pieskom Partia zafunduje wczasy, bez komentarza: "Podczas drugiej fali epidemii grupa wysokich rangą funkcjonariuszy ABW poleciała na indonezyjską wyspę Bali na "konsultacje" dotyczące strategii walki z terroryzmem. To nie pierwszy egzotyczny wyjazd pracowników istniejącej od ponad dwóch lat komórki zajmującej się prewencją terrorystyczną."
2020-12-21 19:03:26
wyśmienity cwaniaczek: TO RACZEJ "redaktorze z "usia" niewykształcony ---PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY ......... DZIECIAKU ................ogarnij temat .... są dwie pory roku ....jeśienioZIMODZIEŃ i WIOSLATO
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: