Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dziś Międzynarodowy Dzień białej laski

Wśród nas żyją osoby niewidome i słabo widzące - o tym ma nam przypomnieć obchodzony dzisiaj na całym świecie Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Statystyki w Polsce mówią o ponad 1,7 miliona osób z niepełnosprawnością wzroku. 15 października to właśnie ich dzień.

Stopień rehabilitacji psychologicznej, społecznej i zawodowej takich osób do których sam się zaliczam jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Mimo, iż w dzisiejszych czasach nie powinna dziwić obecność osób poruszających się z białą laską w przestrzeni miejskiej, wciąż w głowach osób widzących istnieje wiele stereotypów. Na ulicach wielu polskich miast pojawia się coraz więcej osób wyposażonych właśnie w białą laskę będącą znakiem informującym otoczenie, że obok nas porusza się osoba z dysfunkcją wzroku, a dla nas korzystających z niej daje komfort i bezpieczeństwo poruszania się.

Dzień Bezpiecznej Białej Laski, proklamowany przez Kongres Stanów Zjednoczonych, został ogłoszony przez prezydenta Lyndona S. Johnsona 15 października 1964. W 1969 roku w Kolombo na Cejlonie odbyło się IV posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Federacji Niewidomych (ICBA, poprzedniczki Światowej Unii Niewidomych), gdzie końcowym postanowieniem było ustanowienie daty 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Pierwsze obchody na skalę międzynarodową odbyły się w 1970 roku.
Celem obchodów jest przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki osób niewidomych i niedowidzących.

W tym roku, w związku z pandemią świętowanie na całym świecie będzie przebiegało nieco inaczej. Nie będzie corocznych wspólnych spotkań członków terenowych kół Polskiego Związku Niewidomych, wydarzeń organizowanych np. przez „Ważne miejsce” w Katowicach czy „Niewidzialną wystawę” w Warszawie ale dużo wydarzeń zostało przeniesione do sieci i będąc w domu jest w czym wybierać i uczestniczyć zdalnie.

Z okazji dzisiejszego święta życzymy wszystkim Niewidomym i Niedowidzącym pomyślności na co dzień, niezachwianej siły, odwagi i konsekwencji, a także wsparcia i życzliwości ze strony otoczenia. Mamy nadzieję, że 15 października to ważna data nie tylko dla nas i osoby niewidome nie pozostaną niewidzialne na kolejne 365 dni!"

Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: