Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś Dzień Ojca

Dziś (23 czerwca) obchodzimy Dzień Ojca. Święto to jest stosunkowo nowe, na próżno więc szukać tradycji w kulturze ludowej Śląska Cieszyńskiego, z nim związanych.

Dzień Ojca świętowany jest w Polsce od 1965 roku. Jego początki sięgają 1910 roku, kiedy to zaczęto go obchodzić w Stanach Zjednoczonych (tam ojcowie świętują kilka dni wcześniej). Z kolei w niektórych krajach europejskich świętuje się 19 marca, czyli w dzień świętego Józefa.

Na Śląsku Cieszyńskim Dzień ojca obchodzony jest 23 czerwca, jednak dopiero najmłodsze pokolenia się do tej tradycji przyzwyczajone – dawniej Dzień Ojca nie był obchodzony. Ogólnie święta, związane z podziękowaniem rodzicom za ich troskę nie były powszechne. Po pierwsze, w takiej formie jak dzisiaj, były niemożliwe. Kilkadziesiąt lat temu dziecko nie miało szansy nawet zorganizować prezentu dla rodzica. Po pierwsze – nie miało pieniędzy, po drugie, nie miało gdzie kupić czegoś, co nie jest artykułem pierwszej potrzeby. Wszyscy jednak byliśmy wychowywani w duchu szacunku dla rodziców, dlatego myślę, że nawet bez swojego święta czuli się doceniani – wyjaśnia mieszkanka Goleszowa.

Chociaż Dzień Ojca nie jest więc świętem o wieloletniej tradycji, dziś praktycznie wszyscy ojcowie świętują. Życzymy im wiele radości i wytrwałości!

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: