Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś Dzień Dziecka!

Stare arabskie przysłowie mówi o tym, że dzieci są skrzydłami człowieka, z kolei jeden z najwybitniejszych włoskich poetów, Dante, napisał, że trzy rzeczy zostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka. Dziś Dzień Dziecka - nie zapomnijmy o najmłodszych i o tych trochę starszych.

Historia Dnia Dziecka rozpoczyna się w 1913 roku w Belgii, gdzie odbył się I Międzynarodowy Kongres Opieki nad Dzieckiem, podczas którego zaproponowano powołanie międzynarodowego stowarzyszenia opieki nad dzieckiem. W 1920 roku z trzech wielkich organizacji: Międzynarodowego Czerwonego Krzyża (Genewa), Komitetu Pomocy Dzieciom (Berno) i Towarzystwa Funduszu Ratowania Dzieci (Londyn) wyłonił się Międzynarodowy Związek Pomocy Dzieciom.

W 1924 roku w Genewie przedstawiciele ponad pięćdziesięciu krajów zgrupowanych w Lidze Narodów przyjęli uchwałę zwaną Deklaracją Praw Dziecka. Głosiła ona w preambule, że „mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają, że ciążą na nich, bez względu na rasę, narodowość i wyznanie - wyspecyfikowane następnie obowiązki”. Do tych obowiązków zaliczono: prawo do rozwoju fizycznego i duchowego, nakarmienie głodnych dzieci, pielęgnowanie chorych, otoczenie opieką opuszczonych, przyznanie mu opieki przed innymi w razie klęski, zabezpieczenie przed wyzyskiem i in.
Samo święto zostało ustanowione później – już po wojnie - w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Dzień Dziecka pojawił się w państwach socjalistycznych jednak już cztery lata wcześniej – w 1950 roku – i był obchodzony 1 czerwca. Tak zostało w Polsce do dzisiaj.

 

Z okazji Dnia Dziecka składamy wszystkim dzieciom – małym i dużym – życzenia
szczęśliwego, beztroskiego dzieciństwa,
uśmiechu na każdy dzień,
energii do nauki i zabawy
oraz
chęci do twórczego odkrywania świata.Redakcja

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-06-01 14:10:00
elkat: Ładne życzenia :-) :-) :-)<br />DZIĘKUJEMY!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: