Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rondo Księstwa Cieszyńskiego, Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, czy może ronda dziewczyn Bonda?

Jak nazwać cieszyńskie ronda? - tą sprawą żyje ostatnio wielu cieszyniaków, a wszystko zaczęło się od wniosku 12 radnych powiatowych, którzy wyszli z propozycją by nowe rondo przy ul. Bobreckiej nazwać im. Kaczyńskich. To skłoniło mieszkańców do składania własnych propozycji. Pojawił się m.in. pomysł na rondo im. Księstwa Cieszyńskiego. Na Facebooku sporym zainteresowaniem cieszy się także inicjatywa, by cieszyńskie ronda nazwać na cześć aktorek grających dziewczyny Jamesa Bonda.

Grupa radnych powiatowych złożyła wniosek do Rady Miasta Cieszyna, aby nowe rondo przy ul. Bobreckiej w Cieszynie nosiło nazwę im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Pomysł ten ożywił opinię publiczną. Nie zabrakło zwolenników i przeciwników tej propozycji. Dodajmy, iż to nie jedyny wniosek w sprawie nazwy dla ronda. W listopadzie do biura Rady wpłynęło pismo, by rondo nazwać rondem Niepodległości. Te pomysły zainspirowały Cieszyniaków do składania własnych propozycji. Na stronie petycje online zostały złożone dwa pisma: o nadanie imienia „Księstwa Cieszyńskiego” oraz o nadanie imienia „Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego”. Pod petycjami zbierane są podpisy.

Z dużym zainteresowaniem internautów spotkała się inicjatywa obywatelska, by cieszyńskie ronda nazwać na cześć aktorek grających dziewczyny Jamesa Bonda. Jak podkreślają inicjatorzy tej akcji, ronda dziewczyn Bonda, pozwolą na promocję turystyczną miasta i co ważne nie są związane z żadną opcją polityczną, ani wyznaniową. 

W ostatnich tygodniach tematyka, jak nazwać ronda w Cieszynie, zaczęła dość mocno dzielić mieszkańców Cieszyna. Wszystkie propozycje jakie padały były silnie nacechowane albo politycznie albo wyznaniowo. Nam chodziło o to, aby połączyć dwa cele. Po pierwsze żeby trochę spuścić powietrza z tej dyskusji, aby przenieść ją na inny poziom –odejść od bieżącej polityki, zwłaszcza ogólnopolskiej. Z drugiej strony, wykorzystując sytuację, że w Cieszynie jest ciągle jeszcze wiele rond bez nazwy,  chcieliśmy aby był to pewnego rodzaju środek promujący miasto, napędzający turystykę. Ciekawostka, która może zainteresować turystę, który może nie jest nastawiony na zabytki, ale usłyszał o Cieszynie dzięki tej inicjatywie – tłumaczył w rozmowie z naszą redakcją Michael Morys- Twarowski  jeden z inicjatorów akcji. 

Na pierwszy rzut oka dziewczyny Bonda może nie mają nic wspólnego z Cieszynem, ale jak zwraca uwagę Morys- Twarowski miasto po polskiej stronie Olzy jest bardzo często kojarzone z przeglądem Kino na Granicy, czy festiwalem Wakacyjne Kadry. Ronda nazwane na cześć Jamesa Bonda zwiększyłyby, według inicjatorów akcji, identyfikację Cieszyna z miastem przyjaznym kinomanom. Zanim przystąpiliśmy do napisania projektu uchwały i zbierania podpisów zagłębiliśmy się w literaturę filmoznawczą. Okazuje się, że co drugi mieszkaniec Ziemi widział co najmniej jeden film o przygodach agenta 007. Co ważne jest to temat totalnie neutralny politycznie, a może te nazwy wprowadziłyby trochę uśmiechu – dodaje  Michael Morys- Twarowski.  

Inicjatorzy przygotowali projekt uchwały, pod którym muszą zebrać 300 podpisów. Wówczas będzie mógł trafić pod obrady Rady Miejskiej Cieszyna. W przeciwieństwie do sond na Facebooku, czy internetowych petycji jest to propozycja, nad którą po zebraniu 300 podpisów radni będą musieli się pochylić i zagłosować. I zdecydować, czy zależy im na promocji turystycznej Cieszyna – informują. O szczegółach akcji można przeczytać  tutaj.

 

 

Pisaliśmy: Rondo im. Kaczyńskich, czy Niepodległości?

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

27
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-25 20:02:52
brunet: Nie dziwota - efekty lansowania na siłę , nie warto przesadzać bo efekt zawsze może być odwrotny. Jest czas. Są niebawem wybory. Albo też głosowanie mieszkańców on-line, skoro to ważne i tyle hałasu...??<br />
2018-01-25 20:08:37
JoiTy: Nazwać obojętnie jak tylko nie kaczorów bo co pojade przez to rondo to się zrzygam.
2018-01-25 20:14:36
marian1951: Skoro już w Cieszynie nie ma ważniejszych problemów, to proponuję nazwę \&quot;Rondo Bolka i Lolka\&quot;. Podoba się?
2018-01-25 21:06:58
Vito: Nie rozumiem tego polskiego fenomenu jakim jest nienawiść do Kaczyńskich. Ludziom nie przeszkadzają, a wręcz normalne są ulice np Narutowicza (prezydent, zamordowany), Piłsudskiego (jakby nie patrzeć dyktator) Wałęsy (osoba kontrowersyjna), ale będą protestować i przezywać jeśli ktoś chce nazwać cokolwiek imieniem Kaczyńskich (para prezydencka, zginęli w katastrofie lotniczej).<br />Przyznać trzeba, że jedyne co udało się poprzedniej władzy to zasiać w Polakach nienawiść do prawicy. I choć tamten rząd poszedł już w niepamięć to owoce ich działań można obserwować do dzisiaj.
2018-01-25 21:25:45
Furmón: W Polsce Jan Paweł II jest patronem ponad 2,3 tys. podmiotów (rond, ulic, szkół, uczelni, szpitali, fundacji i stowarzyszeń), nieudaczne kaczory go przebiją.
2018-01-25 21:27:46
migaj: Proponuję jakąś neutralną nazwę i poddać pod publiczne głosowanie, najlepiej on-line.
2018-01-25 21:54:10
d..o: Rondo Franciszka Pieczki.
2018-01-25 21:55:50
Marzanna: Ja się pytam dlaczego to rondo musi mieć nazwę na silę. Radni bezradni dali pomysł i on się wałkuje na portalach internetowych i po co. Jest oczywiste rondo koło PKP i PKS i nic więcej. głupota ludzka nie zna granic z wymyślaniem nazw komu to potrzebne. Trochę opamiętania i wiadro zimnej wody na głowę. Mam nadzieję że już nikt nie będzie proponował i wymyślał jakiś nazw bo jacyś tam radni co nie mają co robić jak widać dali jakiś pomysł.
2018-01-25 22:12:01
alakyr: Jeżeli już to rondo ma mieć jakąś nazwę to niech to będzie nazwa związana z Cieszynem. Mamy 100 lecie niepodległości, a pierwszą w odradzającej się Polsce władzą była Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego. <br />Do tej pory Cieszyn był wolny od wojny polsko-polskiej, nie dajmy tego stanu zburzyć, jesteśmy wzorem dla reszty kraju i niech tak zostanie.<br />Próby narzucenia nazw przez radnych - koniunkturalistów powinny być potępione.<br />
2018-01-25 23:12:59
krokusik: Tyle rond powstało w Cieszynie, a tu nagle problem z tym jednym. Moim zdaniem to nie wina ronda, tylko partii przy władzy. Jak już napisali Ci powyżej - po co uszczęśliwiać na siłę? Oczywiście poza podlizuchami ... wiecie komu, to nikt w Cieszynie nie myślał o takich pierdołach. Pewnie samo się nazwie tak jak będzie chciała większość prawdziwych Cieszynioków, tylko dajcie temu trochę czasu. Proszę o 1rok (365 dni) i zobaczycie że mam rację. Będzie rondo przy galerii, przy pekaesie, ... czy coś w ten deseń. Neutralne i nie dzielące mieszkańców. Mam nadzieję, radni pro-pisowi mają w sobie trochę człowieczeństwa i odpuszczą. Pamiętajcie, że władza się zmienia, a głupie decyzje będą zapamiętane i rozliczone.
2018-01-26 07:25:21
krzysztof.mm: Rondo blamażu króla, partyjnego chłopca na posyłki
2018-01-26 07:40:52
krzysztof.mm: vito<br />\'co za dużo to i świnia nie chce\' - znasz to powiedzenie?<br /><br />Kaczyńskiego i Smoleńsk zohydzili skutecznie i aż do zerzygania Polakom tacy wirtuozi polityczni jak Macierewicz, J. Kaczyński itepe, bomby helowe i pisowskie sabaty czarownic każdego 10-go w Warszawie<br /><br />dołożył się szczodrze Dziwisz wpuszczając politykę do krypt wawelskich, a nawet na szczeblu parafialnym taki Zuber, proboszcz skoczowski, co już kilka lat temu partyjny capstrzyk u Piotra i Pawła urządzał i tablice ze \'zdradzonymi\' i poległymi.<br /><br />Spieprzaj dziadu - tobie dedykuję słowa sprostytuowanego przez swoich partyjnych koleżków idola bgolszewickiej propagandy
2018-01-26 07:59:54
kurtis: RONDO PKS... LUB PKP
2018-01-26 08:28:16
Lanki80: https://www.petycjeonline.com/petycja_o_nadanie_imienia_rondo_rady_narodowej_ksistwa_cieszyskiego_dla_nowego_ronda_w_cieszynie_ul
2018-01-26 09:33:00
krzysztof.mm: Hrabiny Gabrieli von Thun und Hohenstein [z d. Larisch von Mönnich]<br /><br />jedyna zacna osoba, o której z cała pewnością wiadomo, że dla Cieszyna z przynależnościami wielce się zasłużyła i miasto winne jej znacznie większą wdzięczność, niż skromna tablica przy szpitalu
2018-01-26 09:36:05
krzysztof.mm: Opowieść o Gabrieli von Thun-Hohenstein<br />Ewa Furtak, 22 września 2005 <br />Na Śląsku Cieszyńskim ludzie nie przestają jej kochać. Niezwykła arystokratka była dla nich symbolem najlepszych wartości.<br /><br />Jest październik 1957 roku. Do małych Kończyc Wielkich przyjeżdżają autobusy pełne zapłakanych ludzi. Mieszkańcy całego Śląska Cieszyńskiego żegnają Gabrielę von Thun-Hohenstein, ostatnią przedstawicielkę kończyckiej linii rodu Larischów. Pochowana zostaje na miejscowym cmentarzu. Nekrologi hrabiny ukazują się w komunistycznych gazetach razem z jej arystokratycznymi tytułami, co było ewenementem w tamtych czasach. Tak pożegnano ostatnią wielką damę Austrii.<br /><br />- Dla tutejszych ludzi była symbolem starych, dobrych wartości. Jej pogrzeb miał więc znaczenie także symboliczne - mówi Mariusz Makowski, historyk z cieszyńskiego Muzeum Śląska Cieszyńskiego. <br /><br />Ozdoba wiedeńskiego dworu<br /><br />Słynna arystokratka urodziła się w 1872 roku w Wiedniu. Wywodziła się z jedynego magnackiego rodu na Śląsku Cieszyńskim: jej ojcem był hrabia Eugeniusz Larisch-Moennich, właściciel licznych dóbr w tym regionie, natomiast matką Maria z domu Deym, słynąca z urody i dobrego serca. Gabriela wychowała się w Wiedniu wśród wygód i bogactwa, zgodnie z zasadami obowiązującymi szlachetnie urodzone panny. Podziwiano ją za urodę i wdzięk, była gwiazdą na wiedeńskim dworze.<br /><br />- Moja babcia zawsze mi opowiadała, że była bardzo chuda, wysoka i niewiele jadła - mówi Makowski.<br /><br />W naddunajskiej stolicy Gabriela poślubiła w 1893 roku hrabiego Feliksa von Thun- Hohensteina, oficera dragonów, potem cesarskiego adiunkta, a wreszcie marszałka armii austriackiej. Pochodząca z Tyrolu rodzina Thunów cieszyła się w monarchii austro-węgierskiej bardzo dużym poważaniem: działali w dyplomacji i polityce. Józef, brat hrabiego Feliksa, na przełomie XIX i XX wieku był prezydentem Śląska Austriackiego, a Franciszek Thun przez krótki okres nawet premierem rządu austriackiego. Pierwsze wspólnie spędzone lata młodzi małżonkowie dzielili pomiędzy licznymi obowiązkami na wiedeńskim dworze i pobytami w różnych garnizonach. Gdy Gabrieli przypadł w spadku po rodzicach zamek w Kończycach Wielkich, wraz z majątkiem osiedli tam na stałe. Doczekali się czwórki dzieci.
2018-01-26 09:36:46
krzysztof.mm: Honorowa obywatelka Cieszyna<br /><br />Właśnie w Kończycach hrabina rozpoczęła działalność dobroczynną, z której nie zrezygnowała do końca życia. Zaczęła od imprez dla biednych dzieci i organizowania dla nich dorocznej Gwiazdki. Na tym jednak nie poprzestała. Zaangażowała się w pracę dla kobiecego oddziału Czerwonego Krzyża, którego w 1902 roku została przewodniczącą. Razem z innymi damami z cieszyńskiej elity zbierała pieniądze m.in. na rozbudowę dzisiejszego Szpitala Śląskiego. Dzięki niej udało się w szpitalu wybudować pawilon dla chorych dzieci. Stanęła na czele komitetu koordynującego zbiórkę, spośród uzbieranych 120 tys. koron sama ofiarowała znaczną część. Nazwany jej imieniem pawilon został oddany do użytku w 1910 roku. <br />Władze miasta doceniły jej dzieło i w tym samym roku została honorowym obywatelem Cieszyna. <br /><br />Gdy wybuchła I wojna światowa, zgłosiła się jako wolontariuszka do szpitala, całą wojnę przepracowała tam jako siostra PCK. Gdy skończyła się wojenna zawierucha, Gabriela nadal miała ręce pełne roboty. Trzeba było pomóc tysiącom poszkodowanych ludzi: sierotom, wdowom, rannym żołnierzom. Równocześnie postarała się, by w mieście powstały: schronisko dla dzieci i młodzieży, towarzystwo zwalczania gruźlicy czy towarzystwo patronatu nad więźniami. <br /><br />Nie zapomniała też o swoich Kończycach: dzięki niej otworzono tam przytułek dla inwalidów wojennych, w którym dyżurował pierwszy w tej wsi lekarz, oraz poradnię dla matek. Polskie władze uhonorowały ją za te wszystkie dokonania Orderem Polonia Restituta.
2018-01-26 09:37:52
krzysztof.mm: Hitler - mój wróg<br /><br />Nie tylko rozmiarem swojej dobroczynnej działalności hrabina imponowała ludziom. Wsławiła się także tym, że pomagała wszystkim bez względu na narodowość, wyznanie czy przekonania. Każdego traktowała tak samo, do każdego zwracała się w jego własnym języku. <br />Żarliwa katoliczka zbierała pieniądze na pomoc dla cieszyńskiego szpitala, chociaż był wtedy placówką prowadzoną przez ewangelików.<br />W czasie dwudziestolecia międzywojennego udało jej się doprowadzić do tego, że cieszyńskie koła niemieckiego Czerwonego Krzyża połączyły się z Polskim Czerwonym Krzyżem, dzięki czemu można było skuteczniej pomagać potrzebującym. <br /><br />Gdy wybuchła II wojna światowa potępiła Hitlera, nazywając go zbrodniarzem, i odmówiła wyjazdów do Wiednia, tłumacząc, że Austria zbyt łatwo mu uległa. Od razu zaczęła pomagać polskim żołnierzom: rannym dostarczała żywność i papierosy, zabiegała o zwalnianie jeńców z obozów, wykłócała się z dowódcami o ich ludzkie traktowanie. <br />Część mieszkańców Śląska Cieszyńskiego przetrwała wojnę tylko dlatego, że hrabina zatrudniła ich w swoim majątku.<br />
2018-01-26 09:38:56
krzysztof.mm: Uznana za wroga<br /><br />Dla nowych władz zasługi hrabiny nic nie znaczyły, po wojnie została uznana przez komunistów za wroga. Żołnierz radzieccy zdemolowali jej zamek w Kończycach, a cały majątek został przejęty przez państwo.<br /><br />- Nawet wtedy się nie załamała. Powiedziała \&quot;Bóg dał, Bóg wziął\&quot; - mówi Makowski.<br /><br />W tej trudnej sytuacji znalazła jednak powody do radości, bo w jej rodzinnym zamku powstał dom dziecka. Została zupełnie bez środków do życia, ale na jedną rzecz komuniści się nie odważyli: o ile inni arystokraci musieli opuścić swoje rodzinne strony i nie mogli się do nich zbliżać, hrabinie Gabrieli pozwolono zostać w Cieszynie. Komuniści bali się, że jej przepędzenie wywoła protesty ludzi.<br /><br />- Rodzina namawiała ją, żeby wyjechała, ale ona nigdy nie chciała się wyprowadzić - mówi mieszkający w Szwajcarii 67-letni hrabia Ferdynand, wnuk wielkiej społeczniczki.<br /><br />Jak ona kiedyś im, tak teraz mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego zaczęli pomagać jej. Przez jakiś czas mieszkała u dyrektora cieszyńskiego szpitala. Potem dostała malutkie mieszkanie przy ul. 3 Maja w Cieszynie, gdzie zamieszkała razem z opiekunkami, siostrami Marią i Elżbietą Miksch. Mimo że sama potrzebowała opieki, dalej starała się pomagać innym. Ludzie opowiadają, że spacerowała po ulicach i podnosiła z ziemi pijaków, pytając, czy nie trzeba ich gdzieś odprowadzić. <br /><br />- To była po prostu kobieta o wielkim sercu, która obok cudzego nieszczęścia nie była w stanie przejść obojętnie - mówi Katarzyna Dolska-Andrzejewska, której babcia przyjaźniła się z hrabiną. <br /><br />Ludzie do dzisiaj nie zapomnieli, ile dobrego zawdzięcza hrabinie Gabrieli Śląsk Cieszyński. Niedawno gimnazjum w Kończycach Wielkich nadano jej imię.<br /><br />[http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,35063,2930762.html]
2018-01-26 11:50:49
Donna87: Moja propozycja: Rondo Trzech Braci
2018-01-26 12:24:11
knefel: ja-sioKrzysio czy jak ci tam jeszcze brawo widzę że wiele się nauczyłeś od Bronka bo to jednak on pierwszy zaproponował ale tak trzymaj a z ja-sia zostaniesz ja-nem.
2018-01-26 13:48:04
dzialka: Rondo Zaolzia lub Zaolziańskie<br />Rondo Księstwa Cieszyńskiego<br />Rondo Cieszyniaków :)
2018-01-26 15:40:12
pambuk: Niech bedzie \&quot;Rondo Ojca Dyrektora, Patrona Kierowcow Bezdomnych\&quot;.<br />Albo \&quot;Rondo Jezusa Chytrusa i Maryji Wiecznej Samicy\&quot;.
2018-01-26 15:48:28
badi0: Mamy wielu swoich, urodzonych tu, na ziemi cieszyńskiej bohaterów, którzy zasługują na swoje upamiętnienie. Na przykład Paweł Niemiec ur. 25 listopada 1913 w Cieszynie, zm. 11 maja 1985 w Buenos Aires) - major pilot Wojska Polskiego, major (ang. Squadron Leader) Królewskich Sił Powietrznych. Dowódca Dywizjonów 308, 316 i 317.<br /><br />
2018-01-27 12:19:32
bronek91: krzysztof.mm<br />Dzięki za poparcie mojej propozycji, tak dalej!!! Popieram!!!<br />Gabrieli von Thun-Hohenstein - piekny wzór!!!<br /><br />badi0- A po wojnie w czym zasłynął??? <br /><br />pambuk- Wieczno Samica to chyba twoja stara je... I pewnie mo tez ryja... Musiołeś sie na kogosik podać;)
2018-01-27 13:36:13
ravid: Rondo im. Franciszka Józefa I. Nasz region ma wiele do zawdzięczenia Cesarzowi, a z Cieszyna o wiele nam bliżej do Wiednia niż do Warszawy nie tylko w kilometrach, ale przede wszystkim mentalnie.
2018-01-27 14:03:13
bronek91: ravid <br /><br />\&quot;Rondo im. Franciszka Józefa I. Nasz region ma wiele do zawdzięczenia Cesarzowi,\&quot;- cytat <br /><br />Konkretny przykład.... Po drugie, Jest Wiedeń, Jest Kraków, Jest Lwów niech tam go upamiętniają. O Franzu słyszeli wszyscy a o Gabrieli von Thun-Hohenstein? <br /><br />Po trzecie, Franz przez całe życie nie był taki dobrotliwy jak się to utrwaliło..... Po czwarte, był zaborcą......
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: