Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziesiąte miejsce wśród 74 załóg - udany start Szejów

Rajd Bohemia 2018, domowa impreza marki Skoda, przeszedł już do historii. Upalna pogoda, bardzo szybkie, choć zróżnicowane trasy – jednego dnia po górach, drugiego po płaskich terenach - złożyły się na emocjonujące zawody, które przyciągnęły na odcinki tysiące kibiców. Przed pasjonatami sportów motorowych swoje umiejętności prezentowali nie tylko Czesi, lecz także Jarek i Marcin Szejowie, którzy startowali Fordem Fiestą R5 przygotowanym przez ekipę Orsak Rally Sport. W swojej klasie bracia z Ustronia mieli 19 rywali, a walcząc o miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu mierzyli się m.in. z trzema zawodnikami fabrycznego zespołu Skody, a także wielokrotnym mistrzem Austrii.

Na wszystkich 153 kilometrach odcinków specjalnych tegorocznego Rajdu Bohemia załoga GK Forge KoWax Racing skutecznie realizowała swoje założenia – szybkiej, ale równej i pewnej jazdy. Podczas pierwszego etapu zawodnicy ścigali się na krętych odcinkach specjalnych na południe od Liberca – w Sudetach Zachodnich. Na sześciu z dziewięciu sobotnich oesów Szejowie wywalczyli czasy w pierwszej dziesiątce. Dzięki temu utrzymali za sobą m.in. fabrycznego kierowcę Skody Juuso Nordgrena czy Raimunda Baumschlagera – zawodnika, który ma na swoim koncie czternaście tytułów mistrza Austrii. Rywalizacja w pierwszym dniu rajdu zakończyła się atrakcją dla kibiców – dwoma przejazdami widowiskowego superoesu wytyczonego na Autodromie Sosnova – obiekcie wykorzystywanym m.in. w wyścigach i rallycrossie.

W niedzielę załoga z Ustronia jechała równie dobrze i gdyby nie drobna przygoda na pierwszym z porannych oesów, to Polacy znaleźliby się w czołowej dziesiątce wszystkich rozegranych dziś prób. Utrzymanie dobrego tempa w podczas drugiego etapu było tym ważniejsze, że za ich plecami cały czas czaił się Baumschlager, jednak Polakom ostatecznie udało się utrzymać dziesiątą pozycję w klasyfikacji generalnej imprezy.

Z kolei w klasyfikacji mistrzostw Czech Szejowie finiszowali na ósmej pozycji, zarówno w „generalce” zawodów, jak i obu etapów rywalizacji. Tym samym w Rajdzie Bohemia Jarek i Marcin wywalczyli 14 punktów do klasyfikacji czeskiego czempionatu.

Zwycięstwem w Rajdzie Bohemia Jan Kopecky z Pavlem Dreslerem przypieczętowali zdobycie swojego szóstego tytułu rajdowych mistrzów Czech. W pięciu z siedmiu rund tegorocznych mistrzostw, fabryczny duet Skody nie oddał rywalom ani jednego punktu. Dzisiejszy triumf był 21. z rzędu wygraną Kopeckiego i Dreslera w mistrzostwach Czech. Po drugie miejsce r rajdzie sięgnęli Vaclav Pech i Petr Uhel (Ford Fiesta R5), a trzecią lokatę zdobyli natomiast Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjærmoen (Skoda Fabia R5) – jedna z trzech fabrycznych załóg Skody zgłoszonych do Rajdu Bohemia.


- Tegoroczny Rajd Bohemia był bardzo trudnym wyzwaniem. Poziom tych zawodów wyznaczał fabryczny zespół Skody, który wygrywa w mistrzostwach świata. Nam udało się nie tylko dojechać do mety. Dokonaliśmy tego tocząc zaciętą i równą walkę z Juuso Nordgrenem czy z Raimundem Baumschlagerem, którego fanom rajdów przedstawiać nie trzeba. Wykonaliśmy nasz plan dokładnie tak jak chcieliśmy. Pojechaliśmy równo, szybko, unikając poważniejszych błędów, a cały nasz zespół przez cały weekend spisywał się bardzo dobrze. Każdy mechanik i inżynier dał z siebie wszystko. Trafialiśmy także z oponami na poszczególne oesy. Na ten weekend możemy więc patrzeć pozytywnie, podołaliśmy trudnemu zadaniu i jestem z tego bardzo zadowolony - komentuje start Jarek Szeja:

Nieoficjalna klasyfikacja końcowa 45. Rajdu Bohemia 2018:
1. Jan Kopecky/Pavel Dresler (Skoda Fabia R5) 1:28:12,3 s
2. Vaclav Pech Jr/Petr Uhel (Ford Fiesta R5) +37,6 s
3. Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjærmoen (Skoda Fabia R5) +1:18,3 s
4. Vojtech Stajf/Marcela Ehlova (Skoda Fabia R5) +1:26,2 s
5. Filip Mares/Jan Hlousek (Skoda Fabia R5) +1:26,3 s
6. Jan Cerny/Petr Cernohorsky (Ford Fiesta R5) +1:36,7 s
7. Roman Odlozilik/Martin Turecek (Ford Fiesta R5) +2:11,8 s
8. Vojtech Stepan/Michal Ernst (Skoda Fabia R5) +2:23,1 s
=. Juuso Nordgren/Tapio Suominen (Skoda Fabia R5) +2:23,1 s
10. Jarek Szeja/Marcin Szeja (Ford Fiesta R5) +2:56,5 s.
11. Raimund Baumschlager/Pirmin Wilkenhofer (Skoda Fabia R5) +3:18,8 s
12. Ferenc Kiss/Gergely Patko (Skoda Fabia R5) +3:42,1 s
13. Karel Trojan/Zdenek Jurka (Skoda Fabia R5) +3:46,8 s
14. Miroslav Jakes/Petr Machu (Skoda Fabia S2000) +3:47,1 s
15. Tomas Pospisilik/Jiri Hovorka (Skoda Fabia R5) +7:05,3 s

Punktacja Rajdowych Mistrzostw Czech 2018 po Rajdzie Bohemia (runda 5. z 7):
1. Jan Kopecky 300 pkt.
2. Filip Mares 160 pkt.
3. Jan Cerny 155 pkt.
4. Vaclav Pech 152 pkt.
5. Vojtech Stajf 72 pkt.
6. Jan Dohnal 71 pkt.
7. Jaromir Tarabus 66 pkt.
8. Aleksiej Łukjaniuk 48 pkt.
9. Vaclav Kopacek 44 pkt.
10. Karel Trojan 44 pkt.
11. Roman Odlozilik 44 pkt.
12. Jarek Szeja 41 pkt.
13. Martin Vlcek 40 pkt.
14. Tomas Pospisilik 38 pkt.
15. Miroslav Jakes 33 pkt.
16. Karel Stochl 18 pkt.
17. Vojtech Stepan 18 pkt.
18. Robert Adolf 12 pkt.

W sezonie 2018 Jarka i Marcina Szejów wspierają: GK Forge Grelowski Obróbka Plastyczna Metali, KoWax Welding, Darma, Deco-Car, Minimax, Viralseed i Pokrycia Dachowe Pniok Sylwester oraz patroni medialni Motowizja i portal OX.pl, a także Radio Bielsko i Wirtualna Polska.

źródło: ox.pl
dodał: cr

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: