Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dzień Wagarowicza i akcja "bezpieczny pieszy"

Dziś 21 marca, w szkołach znany bardziej jako Dzień Wagarowicza. Uczniowie tłumnie opuścili mury szkół, aby świętować wiosnę. O ich bezpieczeństwo dbali między innymi policjanci, pracujący w powiecie cieszyńskim.

- Dziś w powiecie prowadzono działania „bezpieczny pieszy”. Nie odnotowaliśmy żadnych zdarzeń z udziałem młodzieży– wyjaśnił asp. Krzysztof Pawlik, Oficer Prasowy cieszyńskiej policji. Działania policjantów nie miały więc na celu wyłapywania uczniów, kultywujących tradycję, ale zapewnienie bezpieczeństwa w rejonach przejść dla pieszych.

Jak jednak wyglądała sytuacja w szkołach w powiecie? Czy tradycja w dalszym ciągu jest kultywowana? Jak udało nam się dowiedzieć od uczennicy jednej z cieszyńskich szkół, faktycznie niektórzy uczniowie postanowili świętować, nie pojawiając się w szkole – klasy maturalne raczej nie obchodziły dnia wagarowicza. Mieliśmy do skończenia projekty, pisaliśmy również maturę próbną z matematyki. W klasach niższych zdarzały się jednak wagary, w przypadku niektórych zajęć nikt się nie pojawił – poinformowała nas uczennica.

Wagary 21 marca raczej nikogo nie dziwią. W wielu szkołach nauczyciele przymykają oko na nieobecności, zdając sobie sprawę, że ten dzień jest na swój sposób wyjątkowy. Ważne jednak żeby podczas nieobecności w szkole odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo. Stąd też między innymi akcja policji związana z bezpieczeństwem pieszych.

21 marca jest dniem ważnym jednak nie tylko dla uczniów. Coraz więcej osób decyduje się na aktywny udział w obchodach Światowego Dnia Zespołu Downa, wyrażając wsparcie w różny sposób. Aktualnie sporo osób decyduje się na publikacje zdjęć z dłonią, na której narysowana jest prosta kreska, lub wyrażanie swojego wsparcia przez założenie dwóch różnych skarpetek.

Termin, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, nie jest przypadkowy. Za powstanie Zespołu Downa, odpowiedzialny jest dodatkowy chromosom w parze 21. 21, czyli dzień oznacza więc parę chromosomów, a miesiąc – trzeci miesiąc roku mówi o tym, że te chromosomy są jednak trzy. Z kolei prosta linia na ręce na publikowanych zdjęciach jest cechą charakterystyczną osób z Zespołem Downa, u których na dłoni można zauważyć prostą linię (pojedyncza bruzda dłoniowa).

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: