Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dzień otwarty przy schronie

Broń, zabytkowe pojazdy wojskowe, a także strzelanie z paintballu, przejażdżka w wojskowym siodle i pyszna wojskowa grochówka - na dzień otwarty przy schronie bojowym w Cieszynie Muzeum 4 PSP zaprasza nie tylko miłośników militariów.

W dniu 15.04.2012 (niedziela) w godz.10.00-16.00 Muzeum 4 PSP zaprasza na dzień otwarty pod Polski schron bojowy w Cieszynie-Boguszowicach: - Na miejscu będzie można zwiedzić schron,obejrzeć dioramy historyczne, wystawę pojazdów zabytkowych, postrzelać z paintballu. Przejażdżka w wojskowym siodle czy wojskowa grochówka będą i tym razem jedną z atrakcji tego spotkania z historią - mówi Krzysztof Neścior z Muzeum 4PSP.

Schron bojowy wz.39 w Cieszynie-Boguszowicach powstał wiosną 1939 roku, jako część umocnień na przewidywanych kierunkach natarcia Werhmachtu. Każdy schron (a na Śląsku Cieszyńskim powstało ich 32) został zbudowany z najlepszych ówczesnych materiałów. Koszt takiego schronu był wysoki - równał się ówczesnej cenie domku jednorodzinnego. Schron z Boguszowic jako jedyny z fortyfikacji na Śląsku Cieszyńskim spełnił swoje zdanie - opóźniał natarcie oddziałów niemieckich. Inne schrony zostały opuszczone bez walki.

Całkowicie zasypany schron zaczęła odkopywać w marcu 2003 roku Sekcja Miłośników Militariów Cieszyńskiego Klubu Hobbystów. Gotowość schronu ogłoszono 04.09.2003.

Zobacz fotoreportaż z dnia otwartego z ubiegłego roku: Dzień Otwarty pod polskim schronem bojowym (17.04.11r)


Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o imprezach odbywających się w Cieszynie zapisz się na newsletter na
 www.cieszyn.pl

(red./Promocja UM Cieszyn)


 

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: