Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dyskusja o boisku w Jasienicy

Gmina Jasienica zabrała głos w sprawie boiska w Międzyrzeczu, które od miesięcy budzi emocje wśród mieszkańców i środowisk sportowych. W specjalnym komunikacie samorząd przedstawił szczegółowy przebieg działań, jakie podjęto po powodzi we wrześniu 2024 roku oraz wyjaśnił, dlaczego dotąd nie rozpoczęto gruntownej modernizacji obiektu.

Sprawa boiska w Międzyrzeczu poruszyła lokalną społeczność. Po powodzi z września 2024 r., która zniszczyła obiekt sportowy, Gmina Jasienica rozpoczęła starania o uzyskanie odszkodowania i przeprowadzenie niezbędnych prac naprawczych. Jak podaje Urząd Gminy w komunikacie:

– „Boisko zostało zalane podczas wrześniowej powodzi 2024 r. Pod koniec września, w najszybszym możliwym terminie, gmina złożyła wniosek o odszkodowanie. (...) Łącznie gmina uzyskała odszkodowanie w wysokości 132 tys. zł.”

Sytuacja wydawała się klarowna do stycznia 2025 r., kiedy – jak wynika z oświadczenia gminy – zarząd Klubu Sportowego Międzyrzecze miał zwrócić się z wnioskiem o wstrzymanie remontu, licząc na możliwość przebudowy boiska w oparciu o większe dofinansowanie zewnętrzne.

Klub odpowiada: „Nie było dialogu”

Narrację urzędu kwestionuje Zarząd Klubu KS Międzyrzecze, który wraz z mieszkańcami Międzyrzecza Dolnego i Górnego oraz rodzicami młodych zawodników przygotował petycję skierowaną do Rady Gminy Jasienica i jej przewodniczącego Czesława Machalicy [Pełna treść dostępna poniżej artykułu na załączonych zdjęciach].

W piśmie z 19 czerwca 2025 r. społeczność lokalna domaga się m.in.:

natychmiastowego uruchomienia i oddania do dyspozycji klubu środków zagwarantowanych w związku z likwidacją szkody przez towarzystwo ubezpieczeniowe powstałej na skutek czerwcowej powodzi i kwota około 130 000 zł.

Władze klubu przypominają, że obiekt nadal nie został naprawiony, a dzieci i młodzież korzystają z innych obiektów – w tym z hali sportowej i „Orlika”. Krytycznie oceniają też decyzję gminy o rezygnacji z udziału w rządowym programie odbudowy infrastruktury sportowej:

Byłoby grzechem zaniechania nie skorzystać z takiej szansy. Program jest prosty, a środki łatwe do pozyskania, które to Państwo próbujecie przedstawiać na sesjach Rady Gminy.”

Wniosek o długoterminową dzierżawę

W dalszej części petycji klub zwraca się o przedłużenie umowy dzierżawy na okres co najmniej 10 lat, co umożliwiłoby mu samodzielne aplikowanie o fundusze zewnętrzne. Deklaruje gotowość do mobilizacji lokalnej społeczności i samodzielnej realizacji inwestycji, której koszt oceniono na 5 milionów złotych – z czego klub deklaruje pokrycie wkładu własnego w wysokości 50 tys. zł.

Spór o fakty i zarzuty o brak dialogu

Klub zarzuca gminie „zakłamywanie rzeczywistości” i brak rzetelnego dialogu:

Nieakceptowalnym pozostaje fakt zakłamywania rzeczywistości w oczach opinii publicznej i szkalowania zarówno klubu, rodziców oraz całej społeczności naszych sołectw.”

W piśmie nie brakuje emocjonalnych akcentów. Autorzy podkreślają rolę, jaką pełni klub w życiu lokalnym i obawę, że w miejsce dynamicznie działającej Akademii powróci „marazm i nikły dorobek sportowy”. Pada również apel o niezwłoczne przywrócenie boiska do użytku i umożliwienie drużynie udziału w rozgrywkach.

Gmina: „Boisko nadaje się do gry”

W oficjalnym komunikacie gmina przedstawia własne wyjaśnienia:

 Boisko zostało zalane podczas wrześniowej powodzi 2024 r. – przypomina gmina. Jak zaznaczono, wnioski o odszkodowanie złożono możliwie jak najszybciej, jeszcze we wrześniu. W październiku wypłacono pierwszą transzę w wysokości 20 tys. zł, a po kolejnych ekspertyzach i kosztorysach, w styczniu 2025 roku ubezpieczyciel przekazał kolejne 112 tys. zł. Łącznie gmina uzyskała odszkodowanie w wysokości 132 tys. zł.

W styczniu br. sytuacja jednak się skomplikowała – klub zwrócił się do gminy z wnioskiem, by mimo uzyskanego odszkodowania nie remontować boiska głównego. Jak poinformowano, klub planował wówczas wystąpienie o zewnętrzne dofinansowanie na przebudowę obiektu. Pomysł był ambitny, ale koszt przygotowania niezbędnego projektu oszacowano na ok. 70 tys. zł – i to bez gwarancji sukcesu. Po analizie, uwzględniającej lokalizację boiska na terenie zalewowym oraz potrzeby innych klubów i projektów sportowych w gminie, podjęto decyzję o przywróceniu boiska do pierwotnego stanu.

– Warto zaznaczyć, że boisko w obecnym stanie – po wykoszeniu i zwalcowaniu, zasianiu trawy – można użytkować do czasu przeprowadzenia bardziej zaawansowanych prac naprawczych – czytamy w komunikacie.

Gmina podkreśla, że nie mogła przekazać środków z odszkodowania klubowi, ponieważ boisko stanowi jej własność, a nie majątek klubu. Równocześnie przypomina, że nie szczędzi środków na rozwój lokalnego sportu.

28 lutego 2025 roku zawarto z KS Międzyrzecze umowę na realizację zadania publicznego pt. „Organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży...”, przyznając dotację w wysokości 73 610 zł. Środki przeznaczone są m.in. na wynagrodzenia trenerów dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po juniorów – oraz na koszty utrzymania obiektu, ubezpieczenia, zakup sprzętu i udział w zawodach.

Zajęcia odbywają się w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Międzyrzeczu Górnym oraz na „Orliku”. Klub korzysta z tych obiektów symbolicznie – za złotówkę. W ramach rozgrywek prowadzonych przez Śląski Związek Piłki Nożnej, spotkania odbywają się również na innych boiskach.

Urząd Gminy przypomina również, że inne boiska sportowe oddano w użyczenie pozostałym klubom sportowym lub w trwały zarząd szkołom podstawowym. W sprawach wynajmu czy współpracy przedstawiciele KS Międzyrzecze powinni kontaktować się bezpośrednio z zarządcami tych obiektów.

– Podsumowując – zapewniamy mieszkańców i rodziców, że boisko może być użytkowane, będzie też przywrócone do stanu pierwotnego, a gmina przeznacza środki na rozwój sportowy dzieci i młodzieży – podsumowuje samorząd w oficjalnym oświadczeniu.

 Tak nie wypada

Klub komentuje post Gminy z wyjaśnieniemi:

Klub Sportowy Międzyrzecze w najbliższym czasie opublikuje pełną dokumentację i odniesie się wyjaśnień Gmina Jasienica - profil Urzędu. Jak można tak pogrywać i bawić się w politykę kosztem dzieciaków, nie wypada.

 
 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: