Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: Będą konsultacje ws. stawek za odpady

Burmistrz Cieszyna zdecydował o skierowaniu do konsultacji społecznych projektów uchwał wprowadzających nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Burmistrz chce podnieść stawki z 8.30 zł do 10.30 zł. Dlaczego?

W Cieszynie obecnie obowiązują stawki uchwalone przez radnych przed dwoma laty - podczas sesji Rady Miejskiej Cieszyna w dniu 29 listopada 2012 r. - Przyjęta wówczas przez Radę stawka opłaty w wysokości 8,30 zł od mieszkańca miesięcznie, ponoszona w przypadku, kiedy odpady komunalne są zbierane selektywnie, w istotny sposób różniła się od prognozowanych kosztów szacowanych przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa i Burmistrza Miasta na poziomie 11,30 zł. – tłumaczy Bogdan Ścibut , zastępca burmistrza.

Taka stawka, niższa niż prognozowana, spowodowała, że co roku do odpadów miasto musiało dopłacać coraz więcej: - Przyjęcie niższej stawki było autonomiczną decyzją Rady Miejskiej Cieszyna minionej kadencji, czego skutkiem była różnica pomiędzy rzeczywistymi kosztami funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, a poniesionymi z tego tytułu wydatkami z budżetu miasta, wynosząca w 2013 roku (nowy system finansowania gospodarki odpadami obowiązuje od dnia 1 lipca 2013 r.) za jedno półrocze ok. 400 tys. Władze miejskie w 2014 r. na bieżąco prowadziły analizy dochodów i wydatków związanych z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych i miały świadomość powiększającego się deficytu. Jednak z uwagi na ówczesne zapisy ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 z późn. zm.) oraz toczący się przez większość ubiegłego roku proces legislacyjny, którego efektem było wprowadzenie szeregu zmian w tym akcie prawnym, nie zdecydowały się w 2014 roku na przedstawienie Radzie propozycji wprowadzenia stawek odpowiadających ponoszonym. W efekcie deficyt wyniósł w roku 2014 prawie 990 tys. zł. – wylicza Bogdan Ścibut.

Na tak powiększające się koszty miasto nie może sobie pozwolić, gdyż zbyt obciążają budżet: - Utrzymanie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w niezmienionej wysokości w roku 2015 zagraża deficytem wynoszącym nawet 1,5 mln zł, który będzie wymagał pokrycia z budżetu miasta, co w oczywisty sposób negatywnie wpłynie na możliwość finansowania innych zadań samorządu gminnego – wyjaśnia zastępca Burmistrza.

Dlatego Burmistrz Miasta Ryszard Macura podjął decyzję o zaproponowaniu nowych stawek opłat: - Proponowana zmiana podstawowej stawki do kwoty 10,30 zł dla osób zbierających i oddających odpady w sposób selektywny, została przygotowana w poczuciu, że rzeczywiste odzwierciedlenie w nowych stawkach pełnych prognozowanych kosztów – wynoszących, jak prognozowano w 2013 roku 11,34 zł – byłoby trudne finansowo dla części mieszkańców Cieszyna. Przyjął więc założenie, że Miasto wesprze mieszkańców i przyjmie na siebie 1/3 przewidywanego, tegorocznego deficytu. Podsumowując, przekazana do konsultacji stawka 10,30 zł na osobę w przypadku selektywnej zbiórki odpadów będzie wymagała i tak, dofinansowania z budżetu Miasta tej działalności – dodaje Ścibut.

Jednocześnie zmniejszy się koszt opłat za pojemniki: - Proponowane podwyżki stawek opłat za pojemniki na odpady komunalne, które ponoszą właściciele tzw. nieruchomości niezamieszkałych wyniosą ok. 10%. Wynika to z faktu, iż w 2012 r. Rada Miejska Cieszyna wprowadziła w tej części cennik zgodnie z wyliczeniami Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz stanowiskiem władz Miasta i obecna regulacja może być oparta o niższe wskaźniki – wyjaśnia zastępca Burmistrza.


vdka/mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: