Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dwa orły na sztandarze. Sztandar powiatu uchwalony

Projekt jest, uchwała też, brakuje środków. Rada Powiatu zbiera na sztandar.

Projekt uchwały w sprawie ustanowienia sztandaru Powiatu Cieszyńskiego został przyjęty przez Radę Powiatu na czerwcowej sesji.  Jednak historia sztandaru zaczyna się wcześniej: - Prace nad sztandarem zaczęły się już w kwietniu ubiegłego roku - mówi portalowi OX.PL Stanisław Kubicius, Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego: - Zainteresowani radni spotykali się po sesjach, stworzył się zespół nieformalny w tym celu. Były różne propozycje, jak miałby wyglądać. W jednej z początkowej wersji z jednej strony był kwiat cieszynianki, z drugiej herb powiatu. Taka wersja jednak - bez barw narodowych - nie została zatwierdzona przez komisję heraldyczną w Warszawie. - Dlatego na jednej stronie pojawiły się barwy narodowe, na drugiej herb, a cieszynianka - w formie ozdobnika - pojawia się w dolnych rogach - tłumaczy Kubicius.

Koncepcje daty, która miałaby zostać umieszczona na sztandarze, też były różne: - Jedni proponowali odległe daty - jak rok 1155, czyli pierwsza wzmianka o kasztelanii cieszyńskiej, inni, jak np. Małgorzata Kiereś rok 1850, kiedy powstał powiat cieszyński w ramach obwodu Śląska Austriackiego. Ponieważ rozbieżności były duże, zaproponowałem datę 1999, na którą w końcu przystali wszyscy. Przed czerwcową sesją były też ogłoszone publiczne konsultacje w sprawie wyglądu sztandaru - zauważa Kubicius.

Po co właściwie sztandar, obchodziliśmy się bez niego do tej pory, czy jest konieczny? - Nie ma obowiązku posiadania sztandaru. Jednak jest to symbol, wokół którego skupiają się ludzie, coś, co odróżnia i wyróżnia - tłumaczy Kubicius - Dziwne jest uczestnictwo w uroczystościach państwowych bez sztandaru powiatowego, kiedy sztandary te mają niemal wszystkie jednostki powiatowe, ma Policja, Straż Graniczna, szkoły, Macierz Ziemi Cieszyńskiej itd.

Na razie nie wiadomo, kiedy sztandar powstanie, zbierane są na ten cel środki, Wydział Kultury Starostwa rozesłał też zapytania ofertowe do kilku firm, celem ustalenia najlepszej ceny - Zainteresowanych, a w szczególności Radnych Powiatu Cieszyńskiego wszystkich kadencji, informuję, że został utworzony rachunek bankowy w celu gromadzenia środków na wykonanie sztandaru. Wsparcie przedsięwzięcia jest możliwe poprzez wpłatę, w dowolnej wysokości, na rachunek Starostwa Powiatowego w Cieszynie, ul. Bobrecka 29 nr 27 1560 0013 2104 2503 1000 0092 w Getin Noble Bank S.A. - prosi Przewodniczący Rady Powiatu. Rada Powiatu musi również rozstrzygnąć kwestie użycia sztandaru - kto i w jakich sytuacjach mógłby decydować o jego użyciu.

Sztandar będzie miał kształt kwadratowego, dwustronnego płata 100 cm na 100 cm, po bokach frędzle koloru złotego. Prawy płat sztandaru będzie czerwony z wizerunkiem godła państwowego Orła Białego, lewy będzie żółty z wizerunkiem herbu Powiatu Cieszyńskiego (na temat herbu pisaliśmy więcej: Pedicure orła z herbu), herb wieńczyć będzie napis "Powiat Cieszyński", a w każdym z dolnych naroży będzie kwiat cieszynianki, pomiędzy którymi znajdzie się data 1999.

VDKA

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: