Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dwa nowe ronda w Cieszynie

Fachowcy od dróg z ramienia powiatu i miasta Cieszyna spotkali się z projektantami, aby wybrać najlepsze rozwiązanie przebudowy dwóch skrzyżowań w ciągu ul. Bielskiej. Powstaną tam ronda.


Rondo dolne i górne powstanie w ciągu ulicy Bielskiej w Cieszynie. - Podczas tego spotkania zapadła bardzo ważna dla nas wszystkich decyzja, a mianowicie z przedstawionych kilku koncepcji, wybraliśmy tę, którą biuro projektowe będzie dalej rozwijało. Mówię tutaj o rozwiązaniu komunikacyjnym ulic Stawowa-Bielska-Sadowa i docelowo Bielska-Wiślańska. Z przedstawionych propozycji wybraliśmy taką, dzięki której na styku ulic Bielska-Stawowa-Sadowa powstanie rondo. Kolejne rondo zostanie wybudowane u zbiegu ulic Wiślańskiej i Bielskiej. Myślę, że te rozwiązania, oczywiście po wprowadzeniu ich w życie, czyli po zakończeniu całej inwestycji, na wiele lat upłynnią ruch i ułatwią życie mieszkańcom zarówno Cieszyna, jak i osobom przyjeżdżających do Cieszyna, czy z niego wyjeżdżającym. Jest to ten moment, kiedy po wstępnych dyskusjach, badaniach natężenia ruchu - wreszcie mówimy: tak, zaproponowane przez biuro projektowe rozwiązanie wszyscy akceptujemy, zarówno Burmistrzowie Cieszyna, jak i  Zarząd Powiatu Cieszyńskiego. Co ważne, to rozwiązanie będzie dalej dopracowywane. Co z tego wyniknie, dopiero się okaże. Myślę, że już za niedługi czas znajdziecie Państwo w Internecie schematy, plansze z rozwiązaniami, które będziemy Wam proponowali w drodze konsultacji społecznych, by dalej móc nad nimi pracować - mówi Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński. 

Z podjęcia prac cieszy się również Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna. - Nareszcie! Stało się! Wczoraj wraz z Zarządem Powiatu Cieszyńskiego, ze Starostą Mieczysławem Szczurkiem na czele, wybraliśmy dla nas wszystkich optymalny projekt rozwiązań drogowych na ulicy Bielskiej, Stawowej i Wiślańskiej. Oba rozwiązania, które zostaną tam zastosowane w przyszłości, czyli dwa ronda, spowodują, że zarówno wjazd, a także wyjazd z Miasta, jak i poruszanie się w tym obszarze, będą dla wszystkich zainteresowanych zdecydowanie łatwiejsze, zdecydowanie prostsze i przede wszystkim bezpieczniejsze. Wsłuchujemy się także w głosy rowerzystów, którzy już bardzo chętnie korzystają ze ścieżek rowerowych, ale również w głosy tych, którzy dopiero w przyszłości będą z nich korzystali, jest to dla nas ważny głos, dlatego jako Miasto mocno upieraliśmy się przy tym, żeby zastosowane rozwiązania drogowe zakładały również budowę ścieżki pieszo-rowerowej i ta ścieżka tam się pojawi. Oczywiście wszystko to będzie skonsultowane z opinią publiczną, ponieważ tak pracujemy w Cieszynie, bo tak chcemy z Państwem pracować. Cieszę się, że Starostwo Powiatowe w Cieszynie przychyliło się do naszej propozycji i zaproponowało nam w tym zakresie ciekawe rozwiązania. Wybraliśmy wersję optymalną, bo warto wiedzieć, że były też proponowane wersje bardzo drogie, ale zawsze patrzymy na to, na co nas stać. Myślę, że wybrana wersja zakładająca poprawę bezpieczeństwa, jak również ułatwienia drogowe będzie dla wszystkich zadowalająca. Co ważne -niedługo zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne. Informacje o nich znajdą Państwo na stronie Powiatu Cieszyńskiego, na stronie internetowej Cieszyna, jak również w Wiadomościach Ratuszowych. Będziemy na bieżąco informowali o przeprowadzanych konsultacjach także na stronach facebookowych - naszej i Powiatu. Konsultacje społeczne będą odbywały się w trybie online, a więc wszyscy zainteresowani będą mieli okazję wziąć w nich udział. Jeśli Państwo nie macie dostępu do Internetu, a chcecie wziąć udział w konsultacjach, zostaną do tego celu przygotowane miejsca w Bibliotece Miejskiej. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do wzięcia w nich udziału, gdyż pamiętajmy, że jest to ważny krok w rozwoju naszego miasta -  dodaje Gabriela Staszkiewicz, Burmistrzyni Cieszyna.
mówi Gabriela Staszkiewicz
Obecni na spotkaniu, wspólnie wytypowali rozwiązanie przewidujące przebudowę skrzyżowania ul. Bielskiej i Stawowej na rondo czterowlotowe z uwzględnieniem również wlotu ul. Sadowej. Natomiast na skrzyżowaniu ul. Bielskiej i Wiślańskiej zostanie zaprojektowane rondo trójwlotowe. Ponadto w ramach zadania planuje się wykonanie wzdłuż całego odcinka drogi po stronie północnej ciąg pieszo-rowerowy, natomiast od strony południowej chodnik, co ma zapewnić odseparowanie ruchu pieszo – rowerowego od ruchu kołowego. Inwestycja przewiduje również wykonanie pełnowymiarowych zatok autobusowych.


W najbliższym czasie biuro projektowe doprecyzuje szczegóły wybranego rozwiązania projektowego. Następnie planuje się przeprowadzenie konsultacji społecznych, które odbędą się w formie elektronicznej poprzez udostępnienie materiałów na stronie internetowej powiatu z zapewnieniem możliwości złożenia pytań bądź uwag do zaproponowanych rozwiązań projektowych.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

20
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-06-28 09:07:00
: No i git. Jedno rondo proponuję "imienia Tadeusza Rakoczego przyjaciela młodzieży", a drugie "imienia Lecha i Jarosława Kaczyńskiego, za których należy Bogu dziękować"
2021-06-28 09:25:27
Santa_Claus: bardzo dobry pomysł - od Świętego Mikołaja w prezencie rada: żeby za często nie zmieniać tabliczek proponuję od razu w wersji "Świętego Tadeusza Rakoczego" oraz "Świętych Lecha i Jarosława"
2021-06-28 09:29:29
JacekFilał: Bielska w godzinach szczytu się odkorkuje kosztem zwolnienia Stawowej. Dla mnie szkoda bo zator na Bielskiej można było ominąć choćby właśnie Stawową, ale dla większości, a zwłaszcza dla wiernie stojących w korku na bielskiej to na pewno dobry pomysł.
2021-06-28 10:16:26
Władek na skuterze: Szanowne wladze miasta cieszyn ja rozumiem ze ratusz znajduje sie w samym centrum i najważniejsze aby z niedlugo albo DLUGO oprowadzac wycieczki z innych miast po ulicy glebokiej bo bedziecie sobie napewno foty robic z radnymi .mysle ze tak bedzie -‐ALE ja rozumiem ze zza biurka nie widac ALE zabierzcie swoich znajomych na ulice przepilinskiego ,ul hazlaska ,przejedzcie przez banotowke,katowicka od wegielnej w strone stacji benzynowej,bielska obok szpitala Skrzyżowanie, frysztacka od elektrowni w strone ronda ,ulica stawowa jedna wielka dziura ,droga w kierunku ustronia od ronda na starym.motelu ,ale coż zza biurka nie widac
2021-06-28 10:58:18
Efob: Skonczcie wreszcie wymyslac sprawe ronda a chwyccie sie za odpowiednio przystosowane chodniki dla niesprawnych ktorzy musza poruszac sie na wozku,a jak na niego wjechac .Wogole ulice w miescie to same wyboje Bielska,Stawowa,to glowne ul.chodniki zdewastowane,przechodnie nieraz ida srodkiem ulicy bo chodniki nie do przejscia.Co sie dzieje w tym miescie,rzadzacy powinni natychmiast odejsc i wstydzic sie za wyczyny ich nieudolnosci.
2021-06-28 12:55:12
tom lem: ...nooo! wreszcie SUKCES - po pięciu latach prowizorki - jest KONCEPCJA ;-) te ścieżki rowerowe gdzie popadnie, są genialne, ciekawe co za pedalarz to wymyślił.
2021-06-28 14:17:08
per: olaboga sukces! To rondo na wlocie do Cieszyna powinno zostac w obecnej formie. Nadać mu tylko nazwę Nieudacznika Macury, burmistrza 2-giej kategorii
2021-06-28 14:23:23
RysiekK22: Górne rondo powinno być wielkie a przy nim centrum przesiadkowe typu park & ride ( na polu za stację paliwową ) połączone wiaduktem ze stacją kolejową Mnisztwo i "banotówką". Dolnego ronda być nie powinno ino bezkolizyjne połącznie bielskiej ze stawową z priorytetem dla stawowej po której winna biec jedna z głownych linii zbiorkomu ( z centra przesiadkowego do dworca ). Powinno powstać w ten sposób że pas bielskiej idący w dół powinien skrecać w prawo na pole po czym powinien być poprowadzony pod stawową --Póki ni ma piniendzy ta takie Słuszne Rozwiązanie Optymalne to natychmiast można ruch upłynnić sygnalizacją z czasolicznikami - na obu skrzyżowaniach. Wszystko to w ramach Słusznej Całościowej Koncepcji Transportowej o której nauczam od dawna
2021-06-28 14:49:16
Bugs: I pewnie już za 2-3 kadencje konsultacji jak obecnych rządzących zaorają, a koncepcja polityczna się zmieni nowa "lepsza" władza opracuje nowy "lepszy" projekt i nic się nie zmieni oprócz tego, że obecna władza odetchnie z ulgą bo nie będzie musiała realizować czegoś na co i tak pieniędzy nie było, a z dobrych chęci to wiadomo....
2021-06-28 18:01:02
Pogromca pogromców i cwaniaczków: No to może przypomnijmy iż obecna Burmistrz jeszcze w programie wyborczym obiecywala powstanie ścieżki rowerowej wzdluz ul. Frysztackiej z Boguszowic do Marklowic i nic tego nie wyszło, ani pobocza nie uświadczysz. Co więcej wszystkie które powstały (a jest ich jak na lekarstwo) maja masę błędów i niedociągnięć. I tak to niestety wygląda jak biorą się za to ludzie niekompetentni, którzy pojęcia nie mają. Polecam udać się za Olzę co Czeskiego Cieszyna i Karwiny i zobaczyć jak powinny wyglądać prawdziwe ścieżki rowerowe a nie ich namiastki.
2021-06-28 23:42:22
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Przypomnijmy zatem obietnice Pani Burmistrz w kampanii wyborczej. Co to nie miało być i jak to wyszło. https://wiadomosci.ox.pl/spotkanie-przedwyborcze-z-gabriela-staszkiewicz,53696 "Kolejne zagadnienie, które ożywiło uczestników spotkania to infrastruktura i komunikacja. Poruszono takie tematy jak: parkingi w centrum miasta (modernizacja parkingów przy ul. Michejdy oraz Miarki, stworzenie parkingu w budynku dawnej Cieszyńskiej Drukarni Wydawniczej, powstanie parkingów na obrzeżach Cieszyna); optymalizacja tras i rozkładów jazdy (stworzenie nowych linii autobusowych pokrywających równomiernie całe miasto, nocne kursy w weekendy); plan remontów i budowy dróg, chodników, tras rowerowych (przekazanie w budżecie odpowiedniej puli środków na prace remontowe, opracowanie jasnych zasad realizacji planu remontów dróg, stworzenie siatki tras rowerowych, wprowadzenie budżetu zadaniowego w mieście); " Tymczasem w kwietniu dowiedzieliśmy się (https://telewizja.ox.pl/burmistrz-cieszyna-o-inwestycjach,68611) że nie będzie w tym roku żadnych nowych parkingów w mieście! Co lepsze darmowy parking na Miarki ma być zlikwidowany bo powstaną tam budynki mieszkalne! Obiecanki odnośnie parkingu na amfiteatrze to oczywiście znowu lata świetlne. Parking w budynku byłej Drukarni Wydawniczej chyba w marzeniach Pani Burmistrz bo tam powstaną mieszkania! A gdzie te nowe kursy, w tym nocne autobusów? No i jeszcze z tych obietnic przedwyborczych : "budowa Pumptrack’a, modernizacja tras biegowych Park&Run, budowa i modernizacja placów zabaw – Mnisztwo, Pod Wałką, centrum miasta, stworzenie trasy rowerowo-spacerowej nad Olzą w kierunku Marklowic,..." Jak widać nic z tego nie zostało zrealizowane. Pumptrack powstał na osiedlu Liburnia ale nie dzięki miastu tylko z inicjatywy i kosztem Spółdzielni mieszkaniowej Cieszynianka. Nie zmodernizowano ani placów zabaw ani tras biegowych. Tak jest jak było. Trasy rowerowo-spacerowej do Marklowic dalej nie ma.
2021-06-28 23:48:17
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Jednym z haseł obecnej pani Burmistrz było „Załatwić sprawę jak Gabrysia Staszkiewicz”. Czyli w jaki sposób? Tak jak list do św. Mikołaja (czyt list do Playa, Drogi Payu...) pomoże.
2021-06-29 10:40:23
RysiekK22: To że nie powstają nowe parkingi to DOBRZE gdyż ich ograniczenie w centrum musi być jednym z elementów planu wyplenienia motopatologii z tegoż centrum ( wraz ze stworzeniem Systemu Zbiorkomu z prawdziwego zdarzenia ) . Niestety w ramach tzw konsultacji społecznych dotyczących tzw "planu transportowego" fahoffcy doradzający władzom knują już jakby jednak tych parkingów nieco poupychać ( najwidoczniej boją się krzykliwego lobby autkowców ).. Skrajnie szkodliwy będzie zwłaszcza megaparking przy MZD na Liburni---W temacie darmowego parkingu przy Miarki i ewentualnego postawienia tam kloca to obywatele mają wszelka możliwość by to zablokować ( podobnie jak budowy innych szpecących wrzodów ) - wystarczy że zainteresują się planowaniem miasta podczas kampaniji wyborczej.
2021-06-29 13:46:02
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Rysiekk22 proszę zejść na ziemię, powrót do rzeczywistości. Jak nie będziesz miał paekingow poza centrum to wszystkie ulice w centrum będą zastawione, bo tak obecną cieszyńskiej władza widzi rozwiązanie tego problemu. Od lat stoi odłogiem puste miejsce, idealnie badające się na parking koło siedziby Cieszynianki. Było nawet na sprzedaż ale po co, lepiej wyznaczyć miejsca parkingowe na Korfantego, kosztem zwezenia ulicy. I nie łudź się że mieszkańcy coś zablokują na Miarki. Na Liburni też protestowali w sprawie budowy nowego budynku a ten właśnie teraz powstaje.
2021-06-29 13:59:25
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Rysiekk22 jeszcze się nie przyzwyczaiłeś do prowizorki i dziadostwa w naszym mieście? Miał być tramwaj jeżdżący po szynach, obiecanki cacanki, kasa wywalona na spekulacje i analizowanie a co z tego wyszło? Ano jedna licha szyna przypominająca rynsztok a nie szynę . Po licho komu TRZECIE centrum informacyjne w 30-to tys mieście? Jak tak samo będzie z tymi rondami to po 100 m za nimi skończy się ścieżka rowerowa tak jak za wiaduktem koło Galerii Stela.
2021-06-29 17:47:05
RysiekK22: od poczynań obecnych władz i bierności obywateli całkowicie tu abstrachuję gdyż nie ma to wpływu na słuszność koncepcji które przedstawiam. Obywatele wciąż mają formalne możliwości wymuszania pewnych decyzyj , a to że z tego nie korzystają wynika ze stanu nieświadomosci i lenistwa --- Celem mej tu pracy edukacyjnej u podstaw jest wskazanie Słusznej Drogi... a teraz do konkretów : po primo : ulice w centrum nie będą zastawione jeżeli nie będzie takiej możliwości - co jest wykonalne, po drugo miejsce obok siedziby cieszynianki , jak każde inne w centrum jest nieodpowiednie na parking gdyż generuje ruch przyjeżdżający z zewnątrz -czyli zjawisko patologiczne które należy wypleniać .
2021-06-29 18:12:14
RysiekK22: otóż właśnie że nie ! z chwilą gdy czyta to opinia publiczna jest to już pozytywistyczna praca u podstaw na odcinku Oświecenia Publicznego...choć wiem że będzie ona trudna i mozolna gdyż Lud pozostaje jeszcze pod wpływem kilkudziesięcioletniego "wychowania" przez śmierdzącą motopropagrandę, Tym większa wiec odpowiedzialność spoczywa na (jeszcze nielicznych ) Świadomych Obywatelach by Misję Oświeceniową wspomogli
2021-06-29 20:28:17
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Rysiekk22 czyli pobożne życzenia bo jak widzisz mieszkańcy swoje a władza swoje. A z tym fałszywym "pitykierem" nawet nie dyskutuj bo jego pobożnym życzeniem jest aby wszyscy uwierzyli ze wpisy dokonuje osoba do której kiedyś to konto należało. Niestety niski poziom redakcji pozwala na takie wybryki jak podszywanie się pod kogoś.
2021-06-29 20:32:09
Halos: Pogromca pogromców i cwaniaczków: Gosposi się jeszcze nic nie udało z obietnic wyborczych, a Ty takie trudne zadania jak poprawę komunikacji od niej wymagasz, no bądź ludzki ;)
2021-06-29 21:49:37
RysiekK22: do "pogromcy" : na razie nie można podważać skuteczności obywatelskiego wymuszenia na władzy gdyż nie zostało ono w pełni przez wyborców przetestowane. Ani planowanie przestrzenne ani transport nie były "gorącymi" tematami podczas wyborów (ostatnie "konsultacje społeczne" również wykazują że aktywność szerokich mas w tych tematach jest niemal zerowa bo interesuje się kilkadziesiąt osób) i stąd swawola władzy w tych dziedzinach
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: