Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Drzewo przypomni o 11 września

Dziesięć lat temu, świat wstrzymał oddech. Atak na Nowy Jork na zawsze odmienił bieg światowej historii. Nie ma się co dziwić, że w wielu miejscach na świecie, uczczono pamięć ofiar zamachu terrorystycznego z 11 września 2001r. Nie mogło zabraknąć jej też w Beskidach, gdzie posadzono drzewo – limbę, przypominającą o tamtych wydarzeniach.


Na Kotarzu stoi Ołtarz Europejski zbudowany z kamieni pochodzących ze wszystkich krajów Europy. W tej niezwykłej budowli wkomponowane są też dwa kamienie pochodzące ze zgliszczy World Trade Center. Dlatego też tutaj, nie mogło zabraknąć świadectwa pamięci o ofiarach zamachów terrorystycznych. 11 września 2011r. w Szczyrku Salmopolu w dziesięciolecie zamachów rozbrzmiały dzwony. – Punktualnie o godz. 14.46 w godzinę zero, wybiły dzwony w Szczyrku–wtedy, przed dziesięcioma laty w pierwszy wieżowiec uderzył samolot – mówi ks. Jan Byrt, który zorganizował uroczystości w Szczyrku Salmopolu. Jednak to nie jedyne świadectwo pamięci o ofiarach zamachu z 11 września w Beskidach.  O godz. 11.00 rozpoczęło się uroczyste nabożeństwo ekumeniczne, tym samym modlitwa o pokój dla świata.


Każdy uczestnik nabożeństwa, a było ich wielu otrzymał silikonową opaskę z napisem: „Zło, dobrem zwyciężaj”. Została też odmówiona ekumeniczna modlitwa. – Europa modli się o pokój i o rodziny , które utraciły swoich bliskich w atakach terrorystycznych. Kościół ma za zadanie jednoczyć i modlić się z chrześcijanami – opowiada pastor.


Dziesiąta rocznica zamachów na Amerykę, była okazją do stworzenia symbolicznego pomnika, który ma przypominać o tym co dziesięć lat temu wydarzyło się w Stanach Zjednoczonych. W Ogrodzie Reformacji przy Parafii Ewangelickiej w Szczyrku Salmopolu zasadzono w alei drzew, symboliczne "Drzewo Pokoju". – Drzewko zasadził Przewodniczący Rady Miasta Szczyrk Antoni Byrdy. To Limba specjalna odmiana sosny , która została przywieziona przez Czechów i w obecności Holendrów, Niemców i Polaków zasadzona w Ogrodzie Reformacji  – dodaje ks. Jan Byrt.

KOD
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: