Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Droższe holowanie

Od 1 stycznia wzrastają stawki za holowanie pojazdów na parking strzeżony. Dotyczy to sytuacji, kiedy na przykład pojazdem kierował pijany kierowca i samochód musi być usunięty z drogi publicznej. Jeśli nie wskaże on osoby, która autem może odjechać, wówczas pojazd jest usuwany na koszt kierowcy.
Prawo o ruchu drogowym przewiduje sytuację, kiedy policjant może skorzystać z holowania pojazdu. Jak tłumaczy Mirosław Sitko, naczelnik Wydziału Komunikacji cieszyńskiego starostwa. w zasadzie jest to ostateczność, kiedy pojazd wymaga zabezpieczenia dla celów dochodzeniowych. Na parking strzeżony trafi również pojazd, który jest nieubezpieczony. Inna sytuacja to zdarzenie, kiedy na przykład kierowca nie jest w stanie sam odholować pojazdu. Wówczas takie pojazdy kieruje się na parking strzeżony. To zdarza się kiedy kierowca jest pijany, lub ulega wypadkowi i nie ma osoby, która pojazd może zabezpieczyć samochód.
 
Choć ustawodawca przewiduje zabezpieczenie różnych pojazdów od rowerów, poprzez motorowery, samochody osobowe po ciężkie pojazdy, to jednak najwięcej interwencji dotyczy samochodów osobowych. W ciągu roku takich zdarzeń w powiecie cieszyńskim było kilkadziesiąt.
Najwięcej w sytuacjach po wypadkach i kiedy kierowcy jadą na podwójnym gazie, ale są też sytuacje taka jak w miniony poniedziałek (30 XII) w Cieszynie. Kierująca pojazdem straciła przytomność podczas jazdy. Jej samochód był niesprawny, nie nadawał się do dalszej jazdy, nie można go było w inny sposób zabezpieczyć. Trzeba więc było go holować na parking strzeżony – dodaje Sitko.
 
Sporadyczne przypadki dotyczą samochodów ciężarowych. To wówczas, kiedy kierowcy tych pojazdów nie posiadają pełnej dokumentacji samochodu. Dotyczy to głównie pojazdów zagranicznych i jedyną formalną możliwością zabezpieczenia pojazdu jest jego odtransportowanie na parking. Jednak to są pojedyncze przypadki w ciągu roku - wyjaśnia Mirosław Sitko.
 
Sam wzrost opłat jest dyktowany wskaźnikiem wzrostu, który podaje ministerstwo gospodarki, słyszymy w cieszyńskim starostwie. Nie jest on duży, około 1%. Jak kształtują się stawki odholowania pojazdów i zabezpieczenia ich na parkingu strzeżonym? Poniżej lista opłat, są one różne, ze względu na tonaż samochodu.
 
Rower lub motorower: za usunięcie - 111 zł, za każdą dobę przechowywania na parkingu - 18 zł
Motocykl: 220 zł; ( 25 zł)
Pojazd do 3,5 t: 483 zł; (38 zł)
Pojazd powyżej 3,5 t do 7,5 t: 603 zł; (50 zł)
Pojazd powyżej 7,5 t do 16 t: 854 zł; (72 zł.)
Pojazd powyżej 16 t 1259 zł (134 zł)
Pojazd przewożący materiały niebezpieczne 1532 zł (198 zł)

Jan Bacza
źródło: ox.pl/Starostwo Powiatowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: