Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Drony dla Straży Miejskiej w Cieszynie?

W lutym 2020 roku przedstawiciele Straży Miejskiej w Cieszynie poinformowali w mediach społecznościowych o testach dronów. Jak udało nam się dowiedzieć w Urzędzie Miejskim w Cieszynie, drony mogłyby być wykorzystywane przez strażników miejskich, jako narzędzie pomocnicze służące do kontroli terenu i wskazywania palenisk, którym służby miejskie powinny się przyjrzeć.

5 lutego 2020 roku do Straży Miejskiej w Cieszynie zaproszono przedstawiciela jednej z firm, która oferuje usługi związane z wykonywaniem lotów dronami. Sprzęt tego typu jest już wykorzystywany w innych miejscowościach, głównym zadaniem dronów jest kontrola miejsc z perspektywy niewidocznej dla człowieka, można m.in. sprawdzać dachy budynków i okolice kominów.

- Spotkanie miało w swej istocie przybliżyć tematykę badania składu powietrza przez statki bezzałogowe dla potrzeb Straży Miejskiej w Cieszynie. Ustalono, że drony mogą być wykorzystywane jako instrument pomocniczy i nie dają możliwości uzyskania w ten sposób materiału dowodowego, który mógłby być przedstawiony w sądzie. Takie narzędzie może być pomocnicze w pracy straży miejskiej poprzez badanie przestrzeni i wskazywanie miejsc, które mogłyby być poddane szczegółowej kontroli palenisk. Koszt zakupu takiego urządzenia waha się od kilkudziesięciu tysięcy do ponad stu tysięcy. Istnieje możliwość wynajęcia urządzenia wraz z usługą wykonania lotu, co jest o wiele niższym kosztem - poinformował Jacek Bąk, Komendant Straży Miejskiej w Cieszynie

Jak poinformowali strażnicy, Straż Miejska w Cieszynie zastanawia się, czy i w jakiej formie skorzystać z drona. Istotnym aspektem jest również zmiana przepisów, dotyczących korzystania z dronów,  regulących wykonywanie lotów (planowane jest ich wprowadzenie na przełomie czerwca i lipca). Zmiana przepisów warunkuje podjęcie decyzji o wykorzystaniu tego narzędzia.

Mówiąc o zmianie przepisów dot. Korzystania z dronów, należy zaznaczyć, że chodzi o prawo unijne. Przepisy weszły już w życie, jednak w lipcu 2020 roku upływa czas jaki przewidziano na wprowadzenie regulacji w państwach członkowskich. W Polsce obowiązkiem stanie się rejestracja dronów i ich operatorów. Drony zostaną podzielone na klasy, tak samo, jak zróżnicowane zostanie ich używanie (wprowadzona zostanie kategoria otwarta, szczególna i licencjonowana).

 

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-15 18:55:51
tom lem: Obowiązek czyszczenia przewodów spalinowych określony jest w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów i terenów: Rozdział 7 Instalacje i urządzenia techniczne:§. 34. Zamiast wykorzystać SM do sprawdzenia tego obowiązku, lepsza jest jak widać, zabawa na cieszyńskim rynku.
2020-02-16 05:50:45
andrzej1979: UAVO VLOS nasi odważni strażnicy posiadają
2020-02-16 09:43:33
donekT: ... Tylko poczekać, aż pewna cieszyńska gosposia wraz ze swym wiernym pupilkiem zatańczy w obrębie rynku z dronami, ku uciesze miejscowej gawiedzi. Oby tylko klęcznika spod ratusza nie uszkodzili- inaczej pupilek straci swoje ulubione miejsce do adoracji swej pańci. Jak się okazuje, swą patronkę broni nawet po trupach.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: