Drogi, ronda i chodniki
Górny Bór to jedna z najważniejszych ulic w gminie Skoczów. Łączy dwa sołectwa – Bładnice i Międzyświeć z centrum miasta. Dodatkowo przebiega przez największe skoczowskie osiedle. Wyjeżdża się nią w kierunku Cieszyna i w stronę 'wiślanki'. Część ulicy została już wyremontowana trzy lata temu. Jednak drugi jej odcinek, od skrętu z ulicy Mickiewicza aż po okolice mostu na drodze S1, wymaga pilnej renowacji.
Burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko, podczas ostatniego spotkania z dziennikarzami przyznał, że roczne możliwości inwestycyjne miasta wynoszą około 6 milionów złotych. Tymczasem lista koniecznych inwestycji jest długa. I jak obliczono, aby je zrealizować, potrzeba aż 60 milionów. Sołectwa mają swoje potrzeby, miasto swoje. Ale patrząc na ulicę Górny Bór, chyba wszyscy będą zgodni. Należy to jak najszybciej zrobić – tłumaczy burmistrz.
Ulica jest w zarządzie powiatu, jednak jest już porozumienie między oboma samorządami co do finansowania remontu drogi. Ma być to na zasadzie pół na pół. W tej chwili przygotowany jest przetarg na dokumentację. Mam nadzieję, że w okolicach marca przyszłego roku zostanie ona zakończona – deklaruje Sitko.
Jednak oprócz remontu drogi, konieczne jest również uporządkowanie ruchu na skrzyżowaniu ulic Targowej, Mickiewicza i G. Bór. Sprawę załatwiłoby rondo. Chyba większość mieszkańców taką inwestycję popiera. Nie będzie to łatwa realizacja, bo pojawią się problemy z własnością gruntów, również wiele prac potrzeba, by przełożyć kable teletechniczne i inne instalacje znajdujące się pod ziemią. - mówi włodarz miasta.
Rondo prawdopodobnie powstanie również na skrzyżowaniu ulic Górny Bór z Ciężarową i Gołęszyców. Problem jednak w tym, że ta ostatnia nie należy do gminy a jest pod zarządem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Chcemy tę drogę, podobnie jak i inne odcinki, np. ul. Leśnej, przejąć. Już zostało podpisane porozumienie z wojewodą w tej kwestii. - tłumaczy Sitko. Jednak jak dodaje, czy rondo w tym miejscu powstanie, nie jest jeszcze rozstrzygnięte. Ostatecznie to projektant rozstrzygnie, jak rozwiązać kwestie bezpieczeństwa w tym miejscu.
Burmistrz Skoczowa liczy, że powiat znajdzie również środki na remont kolejnego odcinka ulicy Góreckiej. Projekt jest gotowy, można przekładać go w konkursach. Najpewniej zostanie zgłoszony do Rządowego Programu Rozbudowy Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-19. Szacunkowy koszt inwestycji to 3,5 miliona złotych. Podobnie jak w przypadku innych dróg, gmina dołożyłaby połowę potrzebnych środków.
Ostatnie decyzje radnych to kwestie przekazania marszałkowi oddania starej drogi DK1 na rzecz Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Więcej w tym temacie pisaliśmy w materiale: Samorządy oddają kukułcze jajo.
Jan Bacza
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.