Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Droga krzyżowa w Pogórzu

Czy obok nas żyją jeszcze ludzie, którzy potrafią oddać swoje życie za Ojczyznę i wiarę? Przykład Romana Sokacza, Polaka mieszkającego na Ukrainie, który przez dwie dekady pomagał parafii w Pogórzu koło Skoczowa, by w wieku 28 lat zginąć pod Donbasem w walce o byt swojego kraju, pokazuje, że istnieją jeszcze osoby wierne najwyższym ideałom. Jego dzieła zaś podziwiamy do dziś.

Nie ma osoby w Pogórzu, która powiedziałaby coś negatywnego o osobie Rafała. Od jego tragicznej śmierci minął już prawie rok. Pierwszy raz pojawił się na parafii w wieku 14 lat. Od początku swojego pobytu imponował mieszkańcom swoją religijnością, postawą, a także gotowością do pomocy tamtejszemu Kościołowi. Ponad rok temu Rafał walczył o Ukrainę najpierw na Majdanie, a następnie w regularnej wojnie, podczas której zginął w Donbasie. Jego pogrzeb był wielką patriotyczno-religijną manifestacją.

Roman Sokacz pozostawił po sobie w Pogórzu wiele godnych podziwu dzieł. Wraz z bratem przeprowadził prace remontowe oraz budowlane wokół parafii. Ostatnim z ich dzieł była, zaprojektowana przez tamtejszego proboszcza ks. Ignacego Czandera, droga krzyżowa, wykonana z granitowych bloków i aluminiowych części. Tworząc kolejne stacje zapewne nie sądził, że jego droga życiowa także okaże się męczeńską, dlatego dziś wizerunki konającego Jezusa nabierają tam symbolicznego znaczenia.

Warto odwiedzić Pogórze, aby przespacerować się i pomedytować przy kamiennej drodze krzyżowej. Jej ostatnia stacja nie ma być grobem kojarzonym z Rafałem, ale nadzieją na zmartwychwstanie jego osoby i całej Ukrainy.

Mateusz Bielesz

źródło: ox.pl
dodał: MB

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-06-03 11:20:54
alouette: Bowiem bohaterzy żyją wśród nas - skromni i cisi. Nie pchają się do mediów, nie zależy im na rozgłosie. Są dobrymi ludźmi, dla których wartości są najważniejsze. I oni czynią niszczony nasz świat lepszym.
2016-06-03 12:11:37
Przepierón: Jakby wojna wybuchła to Jarek z Antkiem to by byli bohaterowie, zapewne z USA by do bojówek i do ofiarności namawiali.
2016-06-04 00:15:47
Korn8222: Nie bez powodu w pogórzu jest psychiatryk... Mają z głowami...
2016-06-04 06:21:02
krzysztof.mm: Coś jest na rzeczy... ostatnio ten plastikowy policjant z radarem.<br />A przecież objawy były zauważalne wcześniej - choćby tłumy na szamańskich sesjach nawiedzonych \&quot;uzdrowicieli\&quot; - tak, u tego samego faroża od aluminiowej drogi krzyżowej.<br />.<br />Pospacerujmy zatem, pomedytujmy.<br />
2016-06-04 10:31:17
cul: A takie ,\'skarbnice wiedzy \' tam zamieszkują ! Pomyśleć ?
2016-06-07 11:14:17
TVN_cala_prawda_cala_dobe: @Korn8222:<br />A gdzie w tym pogórzu masz psychiatryk? Bo szczerze poza tym na katowickiej w gminie nigdy nie było psychiatryka... I co mają z głowami w pogórzu? Bo nie dokończyłeś...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: