Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dożynki w naszym regionie

Co roku w poszczególnych gminach odbywa się Święto Plonów, czyli dożynki. Imprezie tej towarzyszy zazwyczaj oficjalny korowód dożynkowy, a także zabawy do białego rana. Jest to dobra okazja do skosztowania tradycyjnych specjałów, jak również obejrzenia lokalnych artystów. Poniżej prezentujemy krótki spis poszczególnych, gminnych dożynek na Śląsku Cieszyńskim.

W tym roku w Strumieniu 13.09 odbędą się Dożynki Diecezjalno– Powiatowo- Gminne na terenie MCKiR. - To duże wyróżnienie, że właśnie w Strumieniu wraz z naszą gminą, będzie dziękować za płody ziemi zarówno diecezja bielsko-żywiecka pod przewodnictwem ks. Bp. Ordynariusza Romana Pindla, jak i powiat cieszyński na czele ze starostą cieszyńskim Januszem Królem. - mówi Burmistrz Strumienia Anna Grygierek. Oprócz tradycyjnego korowodu, który rozpocznie się o godzinie 9.00, będzie okazja do wzięcia udziału w mszy świętej, a także części artystyczno–rozrywkowej. Wystąpią m.in. Zespół Regionalny Strumień, zespół Avocado czy Gipsy Gitars który zaprezentuje największe przeboje legendarnego Gipsy Kings.

W najbliższą niedzielę (23.08) zapraszamy na Dożynki Gminne do Zebrzydowic, które otworzy tradycyjny korowód, ponadto na Dziedzińcu Zamkowym od godziny 16.00 uroczystości dożynkowe, w tym atrakcje takie, jak: zabawy dla dzieci, stoiska pszczelarskie i obficie zaopatrzony bufet. Wieczorem festyn dożynkowy z zespołem Awans. W Ustroniu ta doroczna impreza odbędzie się także w najbliższą niedzielę (23.08 ) od godziny 14.00, natomiast wcześniej można wziąć udział w mszy i nabożeństwie inaugurujących oficjalne rozpoczęcie Ustrońskich Dożynek. Gminne Święto Plonów połączone jest z Dniami Ustronia, w których można uczestniczyć już od dziś (21.08).


Aż dwa dni dziękować za plony będą w Goleszowie (29.08 – 30.08). Oprócz tradycyjnych występów dożynkowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Goleszów czy Orkiestry Dętej byłej KWK Morcinek, będzie możliwość wzięcia udziału w teatrze ognia „Infernis” oraz posłuchać gwiazd wieczoru: Mony Lisy i Mirosława Szołtyska z zespołem. Start godzina 14.00.

W Brennej w niedzielę (30.08) w Parku Turystyki odbędą się już 26. Dożynki Ekumeniczne. Od godziny 14.00 tradycyjny przemarsz dożynkowy i obrzędy, następnie występy chórów i orkiestry dętej oraz zabawa festynowa z zespołem Musicstaś. W tym samym dniu swoje Święto Plonów obchodzić będzie także gmina Hażlach, której dożynki odbędą się w Brzezówce. Tradycyjny korowód wyruszy o godzinie 14.00 spod Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie. Podczas uroczystości wystąpi m.in. dziecięcy zespół Świetliki z Zamarsk, mażoretki „Cieszyńskie Gwiazdeczki” oraz chór ewangelicki Hażlach – Zamarski. Wieczorem festyn dożynkowy.

Gminne Dożynki Jasienicy (30.08) uświetnią: Zespół Śpiewaczy z Miasta Petrvald (Czechy), zespół Kwaśnica Bavarian Show oraz grupa Preludium. Ponadto w programie m.in. tradycyjny korowód (godzina 14.20 przy filii GOK w Rudzicy) i przekazanie wieńców dożynkowych.

W wrześniu (5.09) swoje Święto Plonów obchodzić będzie natomiast gmina Dębowiec. Uczestnicy imprezy będą mieli okazję skosztować smacznego jadła i dożynkowych kołaczy i trunków. Dla dzieci liczne atrakcje – dmuchana zjeżdżalnia i trampolina. Korowód wyrusza o 13.15 z Dębowca Centrum. W tym samym dniu za plony podziękuje gmina Skoczów, w której już po raz 8. odbędą się Gminne Dożynki. Tegoroczną imprezę uświetni kabaret Koń Polski, pochodzący z Koszalina oraz zespół Bayer Full. Impreza startuje o 15.00 na skoczowskim Rynku.
 

W Jaworzu Dożynki Gminne odbędą się od godziny 12.00 w niedzielę 6.09 w ramach już 29. Jaworzańskiego Września. Będzie okazja pooglądać i posłuchać m.in. Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej z Cieszyna, a także uczestniczyć w zabawie tanecznej przy muzyce kapeli „Stela”. Ponadto, wystąpi zespół regionalny „Jaworze”.

Sezon dożynkowy zamknie 20.09 gmina Istebna, gdzie głównym gospodarzem tegorocznego Święta Plonów będzie Jaworzynka. Tam o 11.15 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła oficjalnie rozpoczną się Gminne Dożynki. Tradycyjnie odbędzie się korowód, który poprowadzi zebranych prosto do Amfiteatru pod „Skocznią”, a tam przewidziane są atrakcje takie jak: występy czy konkurencje dla gazdów. - Ludzie sami organizują nasze dożynki m.in. stroją wozy, które dzięki temu pięknie wyglądają, jak i pieką kołacze- mówią organizatorzy.

We wrześniu dziękować za plony będzie także Wisła, w której dożynki odbędą się 12.09 i zostaną połączone z Świętem Miodu oraz gmina Chybie (6.09).

 

mp/mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: MP

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-08-21 22:39:25
markoni82: Dożynki w Kiczycach: 30.08.2015
2015-08-22 10:37:07
cd minerwa: Dozynki - wywodza sie z tradycji wierzen poganskich. Swieto plonow to zakonczenie pory jasnej czyli przejscie panowania slonca na panowanie ksiezyca - Ziemia zaczyna odpoczynek. W rownonoc dziekowano Matce Ziemi za plony skladajac symboliczne ofiary z ziarn, klosy zboz, miod czy kolacze. Dziekowano Dadzbogowi - za cieplo swiatla, zeby rosliny mogly rosnac. Perunowi - za deszcz , burze i wiatry (uzyznienie gleby), za sile do pracy i walke o przetrwanie. Jaryle - za plodnosc Ziemi a Swiatowidowi za opieke nad plonami i pomyslne zniwa w nastepnym roku.<br />Pomimo nadejscia pory ciemnej, Swieto Plonow byl radosnym, ciekawej zabawy obrzedem. <br />Mam nadzieje, ze pogoda dopisze i bedzie mozna sie dobrze bawic . Ja na pewno :) <br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: