Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dotarli do ciepłych wód

Z krajobrazu Grodźca zniknęła wiertnica. Janusz Pierzyna, wójt Jasienicy poinformował, że kilkumiesięczne prace zakończyły się sukcesem. Wstępne badania wody wykazały, że jej temperatura oraz skład mogą zostać wykorzystane do tworzenia basenów geotermalnych.

Wiercenia ruszyły końcem września ubiegłego roku. Z analiz, które posiada gmina wynikało, że na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o największym potencjale wykorzystania gospodarczego. Jego temperatura może wynosić między 70 a 95 st. C.

Już wiadomo, że temperatura wody wynosi 60 stopni C. Wiercenia prowadzono na głębokości do 1850 metrów. Pobrano kilka próbek. Im głębiej, tym woda była cieplejsza. Najpierw miała 45 stopni C, a potem 52, 54 aż do 60 stopni C. Teraz prowadzone są szczegółowe badania, które mają dokładnie określić skład wody i wielkość jej zasobów w Grodźcu.

Ekspertyzy już wykazały, że nie ma w niej siarczanów. - One powodują, że koło tężni, czy też basenów geotermalnych, brzydko pachnie. Nam to nie grozi – powiedział z zadowoleniem Janusz Pierzyna. Dodał, że w wodzie jest wapń, magnez i czysty chlor. - Prawdopodobnie będzie można jej już używać po lekkim rozcieńczeniu. To bardzo dobra informacja, bo nie dość, że nie ma w niej siarczanów, to jeszcze ma wysoką temperaturę – podkreślił wójt.

Dodatkowo pH wody ze źródła w Grodźcu wynosi ponad 6. To oznacza, że jest zasadowa, właściwie obojętna dla organizmu człowieka.

Koszt wykonania odwiertu wyniósł 14,9 mln zł. Jasienica otrzymała na ten cel 14,86 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na bazie źródeł geotermalnych w Grodźcu w przyszłości miałby powstać kompleks turystyczny, rekreacyjny i rehabilitacyjny - Jasienicki Kurort Zamkowy.

Pomysł Jasienickiego Kurortu Zamkowego powstał w 2017 r. Jego sercem ma być zamek w Grodźcu. Należy on obecnie do lokalnego przedsiębiorcy, który go odrestaurował. Na terenie około 50 ha wokół zamku ma powstać między innymi centrum konferencyjne i edukacyjne z zapleczem hotelowym, ośrodek SPA, oranżeria oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktura sportowa, w tym ścieżki rowerowe i konne, trasy narciarskie i baseny.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-04-10 16:24:59
Tustela: Oby się wszystko powiodło i nikt Wam nie przeszkadzał.....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: