Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dom Przyrodnika latem 2019 roku

We wtorek (20.03) w Urzędzie Gminy Hażlach odbyło się spotkanie uczestników projektu ''Wędrówki Doliną Olzy/Toulky údolím Olse''. Tego dnia podpisano umowę z wykonawcą inwestycji na wykonanie adaptacji z przebudową budynku dawnego spichlerza w Gminie Hażlach na budynek muzealny pod nazwą Dom Przyrodnika wraz z zagospodarowaniem terenu.

„Wędrówki Doliną Olzy/Toulky údolím Olše“ to projekt realizowany ze środków unijnych, którego liderem jest  Gmina Hażlach, zaś partnerem Muzeum Těsinska w Czeskim Cieszynie, które prowadzi Archeopark w Kocobędzu-Podoborze. We wtorek (20.03) odbyło się spotkanie uczestników projektu. Ważnym punktem było podpisanie umowy Gminy Hażlach z właścicielem wyłonionego w drodze postępowania przetargowego Zakładu „TOMAN” na wykonanie adaptacji z przebudową budynku dawnego spichlerza w Gminie Hażlach na budynek muzealny pod nazwą Dom Przyrodnika wraz z zagospodarowaniem terenu.

Całkowita wartość polsko-czeskiego projektu, realizowanego przez partnerów po obu stronach granicy wynosi 1 899 850 euro. Jednak wartość projektu po stronie gminy to 912 350 euro - ponad 3 850 000 zł. Wartość dofinansowania dla gminy wyniesie 775 497,50 euro (ponad 3 272 500 zł). 

W ramach tego zadania w Kocobędzu-Podoborze zostanie przeprowadzona rewitalizacja części repliki słowiańskiego grodu. Zaś po wykonaniu adaptacji zabytkowego spichlerza w Hażlachu na Dom Przyrodnika powstanie w nim interaktywna ekspozycja pokazująca dziedzictwo przyrodnicze doliny Olzy po obu stronach granicy wraz z infrastrukturą do obsługi ruchu turystycznego (nowy parking bezpośrednio przy obiekcie oraz baza do obsługi ruchu turystycznego). Podczas wizyty studyjnej w Żarkach patrząc na gminną inwestycję Stary Młyn Muzeum Dawnych Rzemiosł można mieć nadzieję, że pod wieloma względami nasz Dom Przyrodnika może być fundamentem rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. W tym celu prowadzone są już rozmowy z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami w jaki sposób można inwestycję gminną wykorzystać dla rozwoju własnej działalności gospodarczej – mówi Wójt Gminy Hażlach. 

Dodajmy, iż w 2012 roku Gmina Hażlach przejęła w formie darowizny w użytkowanie wieczyste obiekty w centrum Hażlacha, zajmowane wcześniej przez miejscowe Kółko Rolnicze. W roku 2017 pozyskano środki unijne na realizację wspomnianego projektu. Uporządkowanie spraw własnościowych związanych z bazą Kółka Rolniczego przeprowadzono jeszcze podczas poprzedniej kadencji władz Gminy Hażlach. Z kolei w obecnej kadencji, przy wsparciu i aktywnym uczestnictwie wszystkich hażlaskich radnych, opracowano dokumentację aplikacyjną w celu rozpoczęcia przebudowy centrum miejscowości. Mam nadzieję, że Dom Przyrodnika i jego otoczenie staną się tym miejscem w naszej gminie, którym będziemy się mogli pochwalić na zewnątrz i które stanie się przestrzenią generującą aktywność mieszkańców opartą o wzajemne sąsiedzkie relacje – przyznaje Wójt Grzegorz Sikorski.

Prace budowlane przy Domu Przyrodnika mają zakończyć się około 30 czerwca 2019 roku, zaś prace wyposażeniowe (wkrótce zostanie ogłoszony przetarg) powinny być zakończone do końca 2019 roku. Wyburzanie zabudowy  byłego Kółka Rolniczego rozpocznie się już w maju. Na tym jednak nie koniec. Podczas spotkania dyskutowano również nad zwiększeniem atrakcyjności tego miejsca. Na prośbę władz gminy Nadleśnictwo Ustroń tworzy w lesie Sikorki ścieżkę tematyczną, propagującą hażlaską faunę i florę, która prowadzi do wiaty rekreacyjnej dysponującej zapleczem do grillowania. Nieopodal w uroczysku „Czarne Doły”, w bukowym lesie, położone jest warte odwiedzenia, znane mieszkańcom bliższej i dalszej okolicy źródełko „Borgońka” – mówi Wójt.

Grzegorz Sikorski przedstawił również pomysł by wykorzystać kamery do podpatrywania życia leśnej zwierzyny, transmitującej obraz bezpośrednio do Domu Przyrodnika.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-03-24 12:12:29
lecho: na dopłaty do wymiany pieców nie ma w gminie Hażlach pieniędzy, a na tworzenie głupot pieniądze są zarezerwowane.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: