Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dom Przyrodnika czekają zmiany

Zobaczysz świat oczami pszczoły, poznasz las albo przyjrzysz się ptakom w ich naturalnym środowisku dzięki transmisji na żywo... Brzmi ciekawie? Przeczytajcie, jakie nowości pojawią się w Domu Przyrodnika w Hażlachu.

Dzięki współpracy gminy Hażlach z Nadleśnictwem Ustroń w planach jest dalsze uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej Domu Przyrodnika w Hażlachu. Stworzone będą ścieżki edukacyjne w lesie "Bażantarnia", "Sikorki" oraz " Uroczysko Czarne Doły". Ścieżki będą posiadać od kilku do kilkunastu przystanków tematycznych z tablicami i ekspozycjami.

- Pozwoli to odwiedzającym poznać las jako ten najbogatszy i najbardziej zróżnicowany ekosystem oraz zrozumieć złożoność procesów jakie w nim zachodzą. Utworzone ścieżki umożliwią zrozumienie praw rządzących przyrodą oraz posłużą poznaniu ciekawych gatunków roślin, grzybów i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Dzięki nim będzie można również poznać pracę leśnika czy myśliwego. – mówi Wójt Gminy Hażlach, Grzegorz Sikorski.

Kolejny projekt obejmuje utworzenie uchwałą Rady Gminy Hażlach Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego "Sikorki - Czarne Doły" oraz „Bażantarnia” i ustanowienie z hażlaskich dębów nowych pomników przyrody oraz dokonanie ekspertyzy dendrologicznej istniejących pomników przyrody w całej gminie Hażlach.

W związku z tym, konieczne będą prace pielęgnacyjne w nowopowstałych zespołach przyrodniczo - krajobrazowych oraz na pomnikach przyrody. Przycięte zostaną też obumarłe gałęzie, aby nie zagrażały użytkownikom kompleksów leśnych.

Dalszym planem na uatrakcyjnienie oferty Domu Przyrodnika jest m.in. stworzenie wirtualnego świata, w ramach którego dzieci, za pomocą okularów VR będą mogły wcielić się np. w pszczołę.

- Zwiedzanie takiego mikroświata może być bardzo atrakcyjne wizualnie i wrażeniowo. Będąc pszczołą, dzieci spotykać będą różne zwierzęta: motyle, osy, szerszenie, a także odwzorowane jak najbliżej rzeczywistości drzewa i kwiaty miododajne. – mówi Grzegorz Sikorski.

W „wirtualnym świecie” wszystko będzie podpisane i opatrzone krótkim komentarzem audio, dzięki czemu aplikacja będzie pełnić funkcję edukacyjną. Powstaną również nowe gry i zabawy edukacyjne dla dzieci – multimedialne, ale także te tradycyjne.

Projekt obejmuje też zakup materiałów i narzędzi do budowy budek lęgowych dla ptaków oraz zainstalowanie systemu monitoringu, który umożliwi transmisję na żywo z budek czy paśników. Dodatkowo, powstanie samowystarczalny Pawilon Edukacyjny, promujący ekologiczne rozwiązania jakie możemy zastosować w życiu codziennym, i w którym będą prowadzone zajęcia edukacyjne.

Działania zostaną sfinansowane z funduszy zewnętrznych.

 

MD

źródło: ox.pl
dodał: md

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: