Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dom Ludowy w Pogwizdowie zyska nowy blask

W sierpniu miały miejsce konsultacje społeczne koncepcji przebudowy Domu Ludowego w Pogwizdowie na Centrum Usług Społecznych. Koszt tej inwestycji to blisko 2 mln zł. W najbliższym czasie zostanie ukończony poprawiony projekt przebudowy Domu Ludowego. Po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę prace rozpoczną się w Pogwizdowie z początkiem stycznia 2020 roku i potrwają do końca roku.

Dom Ludowy w Pogwizdowie w sierpniu 2018 roku został zakupiony przez Gminę Hażlach od Macierzy Ziemi Cieszyńskiej za wynegocjowaną kwotę 40 tys. zł netto. Miejsce to ma zostać przebudowane. Jednak jak podkreśla Wójt Gminy Hażlach bryła budynku nie ulegnie zmianie, ponieważ jest to obiekt zabytkowy, ale zmieni się z pewnością jego wnętrze. Będzie znajdowała się tam sala widowiskowa, scena oraz różnego rodzaju pomieszczenia.

Przed przystąpieniem do prac w Gminie Hażlach odbyły się konsultacje społeczne. Uczestniczyli w nich radni, przedstawiciele Rady Sołeckiej, OSP i Koła Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy Pogwizdowa, a także prezentujący swoją koncepcję pracownicy Studia Projektowego ARCHiTEKT z Rybnika.  Spotkanie podczas którego można było wnosić uwagi odbyło się pod koniec sierpnia br. Przedstawiona została wówczas koncepcja przebudowy. W czasie dyskusji zgłoszono projektantom potrzebę dokonania kilku korekt: wykonania kuchni o większej powierzchni, zamontowania systemu wystawienniczego celem eksponowania prac powstałych w ramach zajęć kulturalnych, wycięcia drzew wzdłuż okien, aby doświetlić salę widowiskową, w zamian wykonując nasadzenia z tyłu budynku oraz zastosowania zewnętrznego podświetlenia obiektu – wymienia Wójt Grzegorz Sikorski.

Jak podkreśla Wójt Grzegorz Sikorski, aby pozyskać środki zewnętrzne na remont przejętego budynku, 28 maja 2018 r. Rada Gminy uchwaliła Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Hażlach na lata 2018-2023. W marcu 2019 r. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w celu realizacji projektu pn. „Adaptacja starego budynku Domu Ludowego na Centrum Usług Społecznych w Pogwizdowie" przyznał Gminie Hażlach środki w wysokości 1 909 198,64 zł, które stanowią 95% przewidywanych kosztów kwalifikowalnych generalnego remontu i wyposażenia nowego Centrum Usług Społecznych w Pogwizdowie. Całkowite koszty realizacji tego projektu zamykają się kwotą 2 152 353,22 zł.

Jak zdradza Wójt na tym nie koniec działań. W celu stworzenia nowej oferty kulturalnej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego gmina od początku stycznia do końca grudnia 2021 r. będzie realizować projekt „Druga młodość seniorów w Gminie Hażlach". Jego koszty wyniosą 427 162 zł, w tym 397 260,66 zł dofinansowania i 29 901,34 zł wkładu własnego.  Cieszę się, że oprócz przebudowy Domu Ludowego w Pogwizdowie projekt został wzbogacony o kolejny projekt na który pozyskaliśmy środki unijne. W zeszłym roku mieszkańcy zgłaszali taką uwagę, iż GOK opracowując swoją ofertę kulturalną kieruje ją do młodych, dorosłych oraz rodzin, a nie uwzględnia potrzeb ludzi starszych. Chcąc wyjść naprzeciw temu wnioskowi w zeszłym roku opracowaliśmy taki właśnie projekt i udało się pozyskać środki – podkreśla Wójt.

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-05 16:51:24
donekT: Pan Sikorski (i osoby współpracuje oczywiście), działa jak należy! Tak trzymać! Na przykładzie Gminy Hażlach, co ciekawie jednej z biedniejszych na terenie powiatu, widać, iż możliwa jest inna polityka samorządowa niż SPRZEDAĆ ZA BEZCEN, pomijam resztę. Kolejnym pokoleniom również należy coś pozostawić. Szkoda, iż jeszcze dekadę temu powszechnie panowały inne tendencje. NEOLIBERALNEJ DOGMATYCE najwyższa pora pokazać drzwi.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: