Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dokumentacja badań mózgu marszałka Józefa Piłsudskiego w Książnicy Cieszyńskiej

W piątek 28 września o godzinie 17.00 Książnica Cieszyńska zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Cymelia i osobliwości w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej”, które odbędzie się w sali konferencyjnej biblioteki. W ramach cyklu zostanie zaprezentowana dokumentacja pośmiertnych badań mózgu marszałka Józefa Piłsudskiego.

Już w najbliższy piątek 28 września, jeden z nielicznych egzemplarzy wydanej drukiem w 1938 r. publikacji „Mózg Józefa Piłsudskiego / Le cerveau de Joseph Piłsudski. Cz. 1”, zostanie zaprezentowany publicznie w Książnicy Cieszyńskiej. Będzie to dokumentacja początkowego etapu badań mózgu marszałka zawarta w publikacji, udokumentowana zdjęciami oraz opisem mózgu, który zgodnie z wolą zmarłego został przeznaczony do celów naukowych.

Preparat mózgu Marszałka został przekazany najwybitniejszemu polskiemu neuroanatomowi, dyrektorowi Polskiego Instytutu Badań Mózgu w Wilnie, profesorowi Maksymilianowi Rosemu. Budowa mózgu odwzorowana została w formie czterech odlewów, wykorzystywanych następnie w prowadzonych w wileńskim Instytucie badaniach, a także udokumentowana na doskonałej jakości fotografiach. Badania nie zostały jednak doprowadzone do końca. Przerwał je wybuch wojny, w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął też preparat mózgu i wszystkie wykonane odlewy i klisze fotograficzne.

 - Uczestnicy spotkania będą mogli także poznać historię badań nad mózgiem Józefa Piłsudskiego oraz hipotezy na temat zniknięcia preparatów, a także frapujące dzieje egzemplarza przechowywanego w Książnicy Cieszyńskiej. Prelekcję wygłosi Małgorzata Szelong. – zachęcają organizatorzy.

 

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-27 15:57:10
hanbes: Ups! Czy naprawdę KSIĄŻNICA powinna takimi sprawami zajmować się jak mózg Piłsudskiego? To może za niedługo dowiemy się o penisie Kazimierza Jagielończyka albo o odbycie Tadeusza Kościuszki?!
2018-09-27 17:54:55
alouette: Hanbes, jeżeli ktoś to badał i uwiecznił na papierze, dlaczego nie?
2018-09-28 13:57:16
krzysztof.mm: bez wątpienia mózg Kaczyńskiego także powinien zostać gruntownie przebadany - przy dzisiejszym poziomie technik medycznych z całą pewnością bez trudu zostaną zdiagnozowane i opisane wszystkie jego defekty
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: