Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dokąd na wycieczkę? Pętelka z Istebnej do Małego Szańca

Nieco ponad 4 kilometrowy spacer przez dwa państwa zadowoli zarówno tych, którzy w góry wolą jeździć własnym samochodem, jak i korzystających z transportu publicznego. Czterokilometrowa „pętelka” zaczyna się i kończy w Jaworzynce Trzycatku, a prowadzi częściowo po słowackiej stronie granicy.

Wyruszamy z pętli autobusowej w Jaworzynce Trzycatku. Znajduje się tam też niewielki parking, na którym możemy pozostawić samochód. Z Jaworzynki Trzycatka idziemy żółtym szlakiem turystycznym kierując się w stronę trójstyku trzech granic: Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Czeskiej oraz Słowacji. Do samego trójstyku jednak nie dochodzimy. Po 630 metrach skręcamy w lewo w nieoznakowaną polną drogę. 

Bez szlaku mamy do pokonania 360 metrów przekraczając w tym czasie granicę państwową, po czym dojdziemy do asfaltowej wąskiej drogi już po słowackiej stronie, którą prowadzi niebieski szlak turystyczny. Skręcamy w lewo. Po pół kilometrze dojdziemy do pozostałości po znajdującym się w systemie umocnień warownych Szańców Jabłonkowskich Małego Szańca. Miejsce to leży obecnie na terenie słowackiej gminy Czerne i jest jednym z istotnych zabytków historycznych w regionie Kysuc. Mały Szaniec, jak cały system szańców jabłonkowskich, pełnił ważną rolę obronną w XVII wieku, w czasie trwania wojny trzydziestoletniej, broniąc ówczesnej granicy z Węgrami.

Szlak niebieski przeprowadzi nas przez teren Małego Szańca i poprowadzi dalej wpierw kawałek szutrową, a następnie asfaltową dróżką. Jednak po 800 metrach od szańca należy zachować czujność. Szlak w tym miejscu bowiem opuszcza asfaltową drogę i skręca w lewo, w dół, w wąską leśną ścieżkę. Dalej prowadzi przez potok Latonka będący dopływem Czadeczki.

Po 300 metrach od opuszczenia drogi asfaltowej niebieski szlak spotyka się z zieloną Zbójnicką Ścieżką Trzech Harnasi. Skręcamy w lewo. Ostatnie 1,7 km pokonujemy podążając wpierw przez las, później kawałek asfaltową wiejską drogą, po czym znów przez las cały czas kierując się znakami Zbójnickiej Ścieżki Trzech Harnasi. Doprowadzi nas ona do pętli autobusowej i parkingu w Jaworzynce Trzycatku, gdzie zaczynaliśmy nasz spacer. Za nami 4,3 km górskiego spaceru

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: