Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dokąd na Wycieczkę? Jaworowy inaczej - częściowo bez szlaku

Tym razem proponuję wycieczkę na Jaworowy nieco inną drogą. Trasa prowadzi częściowo szlakiem turystycznym, częściowo zaś nieznakowanymi leśnymi ścieżkami.

Z tego też powodu by wybrać się na wycieczkę proponowaną trasą trzeba wcześniej pobrać aplikację mapy.cz (po pobraniu i ściągnięciu na urządzenie wybranych map ofline aplikacja działa i poprowadzi nas nie potrzebując stałego podłączenia do internetu). Trasę wycieczki znajdziemy tutaj

Wycieczkę zaczynamy na przystanku autobusowym Guty – Rucki,bus. Od przystanku idziemy w górę prowadzeni znakami niebieskiego szlaku turystycznego. Jednak tylko niecałe 900 metrów. Szlakiem dojdziemy do wiaty turystycznej i źródełka, z którego możemy naczerpać sobie pysznej, świeżej wody na drogę. Od rozdroża przy źródełku nie idziemy jednak już dalej szlakiem, a skręcamy w prawo względem kierunku, z którego przyszliśmy. Idziemy pod górę wąską ścieżką prowadzącą w lesie. Raz po raz wyłaniają się po lewej stronie widoki na Jaworowy. Po 1,1 km wędrówki ową ścieżką dojdziemy do szerszej leśnej drogi. Docelowo będziemy szli nią w lewo. Warto jednak wpierw skręcić w prawo i podejść raptem 400 metrów, by podziwiać przepiękne widoki ze szczytu Podgróń (Podgruň (710 m)).

Z Podgrónia wracamy wspomniane 400 metrów tą samą drogą, po czym idziemy nią dalej prosto. Doprowadzi nas ona do leśnej drogi, którą wiedzie zielony szlak turystyczny prowadzący z Rzeki przez Jaworowy do Oldrzychowic. Skręcamy w lewo.

Znaków zielonego szlaku turystycznego będziemy trzymać się przez kolejne 3,8 km. Pójdziemy przez malownicze Gutskie Piekło, gdzie ustanowiono rezerwat przyrody, miniemy kompleks narciarski i turystyczne obiekty na Małym Jaworowym, przejdziemy przez łąkę, z której starty upodobali sobie paralotniarze, a następnie górną stację kolejki linowej na Jaworowy.

Kawałek (130 metrów) poniżej rozdroża szlaków turystycznych Mały Jaworowy znów opuszczamy znakowany szlak turystyczny. Skręcamy w lewo w nieznakowaną ścieżkę prowadzącą dość stromo w dół. Doprowadzi nas ona do leśnej drogi. Skręcamy w lewo. Po niecałych 150 metrach, na kolejnym skrzyżowaniu, idziemy prosto. Kolejne 3 km wędrować będziemy szeroką utwardzoną stokówką. Przejdziemy pod trasą kolejki linowej. Na prawo podziwiać możemy piękne i dalekie panoramy. W dole widać Trzyniec i otaczające go miejscowości, a w oddali przemysłowe tereny Karwiny czy charakterystyczne kominy elektrowni w Dzećmorowicach. Stokówka ta po 3 km wędrówki doprowadzi nas do źródełka, przy którym na początku naszej wycieczki opuszczaliśmy znaki szlaku niebieskiego. Skręcamy w prawo i już tym samym niebieskim szlakiem, którym szliśmy na początku, wracamy do punktu wyjścia.

Za nami 13 km wędrówki górskimi drogami częściowo szlakami, a częściowo nieznakowanymi ścieżkami i leśnymi drogami.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: